A Vitamini: Gözün değişik durumlarda görebilmesi için gereken temel vitamindir. Ayrıca, büyüme, üreme, bağışıklık sistemi koruması, kansere karşı mücadele ve tiroid hormonları metabolizmasında görevlidir. Yetişkin kadın ve erkek, günde ½ adet havuç yerse, A vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

 

C Vitamini: Dokuların bir arada tutunarak vücutta durmasını sağlayan kollajen adı verilen proteinin yapımı için gereklidir. Ayrıca, vücudun korunması ile bir çok vitamin ve mineralin daha elverişli kullanılmasında rol oynar. Erişkin erkek ve kadın, 1 su bardağı portakal suyu veya 1 adet orta boy domates tüketirse, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamış olur.

 

K Vitamini: Yağda eriyen bir vitamin olup, kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve bağırsaklarda yararlı bakterilerin sentezinde görev alan bir vitamindir. Ayrıca kemik sağlığının korunmasında, osteoporoza bağlı kırılmaları önlemesinde ve kalp-damar sağlığında önemli yer tutar. Yeşil salataya maydanoz, ıspanak ve pazı çiğ doğranıp eklenirse, günlük K vitamini ihtiyacı karşılanır.