Yaz aylarında güneşlenmek ve vücudumuzun güneşin faydalarından yararlanmasını sağlamak elbette sağlıklıdır ancak güneşlenirken yaptığımız hatalar, faydadan çok zarar getirebilir. Bakalım o hatalar ve güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler nerelermiş?

Güneş koruyucusunu doğru yerde saklayın!

Güneş koruyucu kremler arabanın içinde veya güneşin altında bir plaj çantasında saklanırsa, etkinliği azalır. Park halinde bir araçta sıcaklık 54 dereceye kadar yükselebilir. Güneş altında duran bir plaj çantasında ise benzer ısılar mevcuttur. Bu ısılara maruz kalan güneş kremi artık etkisini yitirmeye başlar. Aktif maddeleri düşebilir.

Göz çevrenizi korumayı unutmayın!

Göz çevrenizde kaz ayakları ve koyu halkalar var mı? O zaman güneşten mutlaka korunmanız gerekiyor. Sizin için güneşten gözleri korumak bir zorunluluktur. Bu durumda 50 derece koruması olan ve göz çevresinde de kullanılabilen özel nemlendirici güneş kremleri kullanmanız gerekir.

Makyaj yapmaktan kaçının!

Deniz kenarına yüzünüze makyaj malzemeleri sürerek gitmeyin. Öncelikle kullandığınız fondöten ve pudranın sizi güneşten koruyacağını düşünürseniz, yanılırsınız. Bu maddeler tam tersi aşırı güneş ışığında zaman zaman lekelenmeye yol açabilir.

Bunun dışında, özellikle yaz aylarında gündüz dışarı çıkarken makyaj yapmadan önce, güneş korumalı nemlendirici ürünler kullanın. Cildinizin bu nemlendirici ile korumasını sağlayıp, üstüne makyaj uygulayın.

Kafanızı güneşten koruyun!

Güneşe maruz kalan saçlarınızın, başınızı koruduğunu düşünmeyin. Saçlar, güneşle temas eden derinize en yakın parçalardır. Direkt güneş ışığında kalan başınızı koruyun. Kafa derinizde cilt kanseri oluşma riskini engellemek için saçlarınızda ve başınızda da güneş koruyucu krem kullanın.

Ellerinizi kremlemeyi unutmayın!

Pek çok kişi güneş koruyucu krem sürerken ellerine sürmeyi ihmal eder. Oysa eller yaşınızı ortaya çıkarır ve cildinizin en rahat görünen bölgesidir. Bedeniniz kadar ellerinizi de güneşten korumaya dikkat edin. Ellerinizi yıkadıktan veya denize girdikten sonra tekrar kremlemeyi unutmayın.

Güneşlenirken yukarıda değindiğimiz noktalara dikkat edersiniz, güneşin ve yazın tadını kendinize zarar vermeden, en güzel şekilde çıkabilirsiniz. Bizden söylemesi…