Güneş yanığı nasıl geçer?

En iyi kadın sitesi ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizde tatil keyfini azaltan güneş yanığını inceliyor ve doğal çözüm önerileri sunuyoruz! Güneş yanığı nasıl geçer diyenler için işe yarar yöntemler ve tekrarlamaması için uyarılar özel haberimizde!

Güneş faydalıdır ama…

Güneş ışıkları, vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşılayan en önemli kaynaklardan biridir. Bronzlaşmak, cildimizin yenilenip doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar ve güzelliğimizi artırır. Yaz boyunca yeterince güneş ışığıyla beslenen vücut, kış geldiğinde fazla üşümez, hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Cildinize zarar verebilir

İlk bakışta çok faydalı görünen güneş ışıkları, cildinizde koruma olmadığında zarara dönüşebiliyor. Yanıklar, cilt lekeleri ve erken yaşlanmaya sebep olabiliyor… Elbette güneşlenmeye başlamadan önce yüksek nemlendirici ve koruyucu ürünler kullanmak gerekiyor

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığı acısını hafifletmek için buz ile kompres yapabilirsiniz. Temiz, kumaş bir peçetenin arasına buz koyun ve yanık olan bölgelere bastırarak rahatlamasını sağlayın. İçeriğinde ağrı kesici özler bulunan kremler, güneş yanığı acısını hafifletmek için etkilidir.

Güneş yanığını aloe vera ile geçirin!

Tatil bavulunda mayo kadar bulunması önemli olan şeylerden biri aloe veradır. Bu mucize bitki, cildinizi müthiş derecede rahatlatır ve güneş yanıklarını anında geçirir! Aynı şekilde içeriğinde aloe vera özleri bulunduran kremler de iyi etki eder.

Güneş yanığı için etkili çözüm yöntemi

Yoğun nemlendirici özelliğine sahip güneş sonrası bakım kremleri; hem ciltteki kızarıklığı azaltır hem de cildin yenilenmesini sağlar. Geleneksel bir tedavi yöntemi olan yoğurt; hafif dereceli güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Yoğurdun özelliği ise hem nemlendirmesi hem de cildi ferahlatmasıdır.

Cildinizdeki güneş yanıkları iyileşmeden, güneşe çıkmamalısınız aksi takdirde güneş yanığı; cilt lekelerine ve sulu kabarcıklara dönüşebilir. Güneş yanıklarının 3 ila 5 gün arasında iyileşmesi gerekir ancak süre uzuyorsa; doktora danışmanızda fayda vardır.

Ders alın!

Yaşadığınız güneş yanığı tecrübesinden yola çıkarak; bavulunuza ilk olarak cildinizi zararlı güneş ışınlarından koruyacak yağ ya da kremler koyun. Denize her girip çıkışınızdan sonra temiz suyla duş alın ve güneş kremi sürün.

Güneş yanığı nasıl geçer, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Yüz için en iyi güneş kremleri

Güneş lekelerinden kurtulmanın yolları

Sağlıklı bronzlaşmak için neler yapmalı?

Yorum Yapın