mutlu-kiz-anime

Sorunlar, kavgalar, iş stresi, geçim sıkıntısı, trafik, ödenmeyi bekleyen faturalar… Hepimizin hayatında tadımızı kaçırmaya yetecek irili, ufaklı durumlar vardır ama daha mutlu olmak bizim elimizde; bunu biliyoruz. Size, günde sadece 10 dakikada hayatınızda mutluluk mucizesi yaratacak teşekkür ederim yürüyüşünden bahsetmek istiyoruz.

Kendinize günde yalnızca 10 dakika ayırarak daha mutlu, sağlıklı, huzurlu, enerji dolu olabileceğinizi söylesek, tepkiniz nasıl olurdu? Bilimsel araştırmalar ve bizim kişisel deneyimlerimiz, bunun gerçekten mümkün olduğunu söylüyor. Evet, günde 10 dakika teşekkür ederim yürüyüşü, hayatınıza daha fazla mutluluk ve huzur katıyor, yaşam kalitesini yükseltiyor.

Yürüyüşteki mutluluk sırır nedir?

Yürüyüş yaparken beynimiz, mutlu olmamızı sağlayan endorfin, serotonin ve dopamin gibi hormonları salgılar ve bu sayede daha enerjik ve mutlu oluruz. Bu yürüyüşlere, hayatımızda sahip olduğumuz en küçük şeyden en büyük şeye kadar teşekkür ve şükranlarımızı eklersek; ruh halimizi iyileştirmek için harika bir adım atmış oluruz.

California Üniversitesi psikoloji profesörü Robert Emmons’a göre, şükreden insanların daha iyimser olduğunu, bu sayede bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli, ruh hallerinin daha olumlu ve kalp sağlıklarının daha güçlü olduğunu önemle bildiriyor.

mutlu-gunler

Teşekkür ederim yürüyüşüne nasıl çıkılır?

Evden çıkmadan önce hava durumunu kontrol edip, kıyafetinizi ona göre seçin. Unutmayın, kötü hava yoktur; kötü kıyafet vardır.

Yürüyüş yapabileceğiniz güvenli bir yer bulun.

Yürüyüşe başlamadan önce boynunuzu, bacaklarınızı esnetecek hareketler yapın.

Yürümeye başlayın ve içinizden nelere minnettar olduğunuzu söylemeye başlayın. Örneğin; “Şükürler olsun ki yürüyebiliyorum. Şükürler olsun ki sağlıklıyım. Şükürler olsun ki hayatımı daha iyi hale getirmek için çabalıyorum. Şükürler olsun ki geçimimi sağlayacak bir işim var.”

Yürüyüş yaparken aklınıza minnettarlık dolu düşüncelerin yanı sıra birçok fikir gelir; bunlarla savaşmayın. Sadece bu fikirlere dikkat edin, aklınıza gelip gitmelerinize izin verin.

Tekrar minnettarlığa odaklanın. Müteşekkir hissedin; bu his adımlarınızı aydınlatacak ve ruhunuzu geliştirecektir.

10 dakikalık yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra esneme hareketlerinizi yapın. Nasıl hissettiğinize dair zihninize not alın.

Teşekkür ederim yürüyüşünden sonra eve dönünce nasıl hissettiğinizi günlüğünüze yazın. Yazmak, yaşadığınızın anın zihninize yerleşmesini ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

icerik-banner-3

Yüksek Topuklar öneriyor:

Daha mutlu olmak, daha iyi hissetmek, hayatı güzelleştirmek gerçekten bizim düşüncelerimiz, davranışlarımızla mümkündür! Biz, günün her hangi bir saatinde “teşekkür ederim yürüyüşü” yaptığımızda kendimizi ne kadar muhteşem hissettiğimizi fark ettik ve size de öneriyoruz: günde 10 dakika minnettarlık yürüyüşü yapın, hayatınızdakilerin kıymetini daha iyi bileceksiniz.