Günlük hayattaki koşuşturmalar gün geçtikçe daha da artıyor. Bazen koca bir gün bile işleri bitirmeye yetmiyor. Böyle bir durumda yapacağınız planlamalar ve hazırlıklar, günü daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Biz de “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, gün içinde verimliliği artırmanın yollarını sunuyoruz.

Güne güzel başlayın!

Sabah uyandığınızda, yatakta rahatlatıcı egzersizler yapın. Sabah meditasyonu, konsantrasyonunuzu tüm gün yüksek tutar. Sabahları kahvaltıyı atlamamaya özen gösterin. Sağlıklı bir kahvaltı sizi dinç tutar ve tüm günün verimli geçmesini sağlar. Ayrıca açlık krizlerinin önüne geçerek dengesiz beslenmenizi önler.

Bir gece önceden hazırlık yapın!

Sabah aceleyle evden çıkıp, eşyalarınızı unutmak istemiyorsanız, geceden hazırlık yapmalısınız. Kıyafetinizi, anahtarınızı, cüzdanınızı hatta yanınıza alacağınız ara ve ana öğününüzü bir gece önceden hazırlayın. Böylece, güne acele etmeden rahat bir şekilde başlamış olursunuz.

Kaliteli bir uyku uyuyun!

İster erken ister geç yatın ancak kaliteli bir uyku uyumaya özen gösterin. Böylece, günün her saati verimli ve enerjik olabilirsiniz. Uykunuzu düzene soktuğunuz takdirde, gece uykuya dalmak ve sabah kalkmak zor olmayacaktır.

Yapacaklarınızı planlayın!

Günlük işlerinizi daha rahat kontrol edebilmek için, sabah uyanınca kendinize bir iş planı yapın. İşlerinizi önem derecesine göre sıralayın. Böylece, tüm günü strese girmeden rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Hareketli olmaya çalışın!

Hareketsizlik, sağlık ve verimlilik açısından son derece zararlıdır. Her gün en az 20 dakika egzersiz yapmak veya yürümek, beyindeki oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur. Böylece beyin fonksiyonları daha sağlıklı çalışır. Gün içinde ne kadar aktif olursanız, verimliliğiniz o kadar artacaktır.

Kontrol etmeyi unutmayın!

Sabah yaptığınız iş planını gün içinde sık sık kontrol edin. Böylece atladığınız bir konu olmaz ve işlerinizde daha kontrollü ilerlersiniz. Birden fazla işle uğraşmak, verimliliği azaltır ve sizi yıpratır. Özellikle dikkat gerektiren konularda odaklanmayı artırmalısınız. İş planını önem sırasına göre yaptığınızı unutmayın.

Sık sık mola verin!

Yoğun tempoya rağmen biraz dinlenmek ve işlerden uzaklaşmak iyi gelir. Öğle tatilinde, masanızdan hatta çalıştığınız ortamdan uzaklaşın. Açık havada biraz yürüyün veya huzurlu bir köşede dinlenin. Mola vermeden tüm gün koşuşturmak, bedeninizi ve zihninizi yorar. Bu nedenle, gün içinde sık sık mola vermeye özen gösterin.

Teknolojiden biraz uzaklaşın!

Teknoloji hayatın bir parçası haline geldi. Ancak, teknolojik aletlerle birlikte üretkenlik azaldı. Gün içinde verimliliğinizi artırmak istiyorsanız teknolojik aletlerden biraz uzak kalmanız gerekebilir. Telefonunuzla sık sık ilgilenmek yerine, onu sessize alın ve bir süre unutun. İş nedeniyle bilgisayara bağımlıysanız, diğer teknolojik aletlerden uzaklaşmayı deneyin.