farmasi
farmasi

Griple savaşmanıza yardımcı süper besinler

Grip, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde sıkça yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Bu dönemlerde, bağışıklığı güçlendirmek ve vücut direncini artırmak adına beslenmenin önemi büyüktür. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için, gribe iyi gelen besinleri listeledik. Bu besinleri tüketerek, gribe neden olan virüslere karşı savunmanızı artırabilirsiniz.

Gribe iyi gelen besinler nelerdir?

Grip tedavisi için kullanılan ilaçlar, yan etkilere sahip olabilir. Bu nedenle ilaçla tedavi olmadan önce, bağışıklığınızı güçlendiren besinleri tercih etmelisiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinler, grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklardan korur ve iyileşme sürecini hızlandırır. İşte griple savaşmanıza yardımcı 10 besin…

farmasi

Sarımsak

Sarımsak, doğal antibiyotik özelliğine sahip mucizevi bir besindir. Antiviral etkileri sayesinde virüsü yok eder. Gribi daha kolay ve hafif atlatmanıza yardımcı olur. Sarımsak, çiğ olarak tüketildiğinde etkisi artmaktadır.

Yoğurt

Probiyotik bir besin olan yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirir. Gribe neden olan virüs ve mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemine de önemli faydası olan yoğurdu düzenli olarak tüketerek, gripten korunabilir veya gribi daha hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Zencefil

Son zamanlarda tüketimi ülkemizde yaygınlaşan tatlı patates, şifa kaynağı besinlerdendir. Beta keroten bakımından zengindir ve vücut direncini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve zararlı toksinleri etkisiz hale getirir. Zencefil, gribin baş düşmanlarındandır. Vücut ısısını artırarak, toksinlerin terleme yoluyla atılmasını sağlar. Enfeksiyona neden olan virüs ve mikropları öldürür. Çayını demleyerek, yoğurdun içine ilave ederek veya balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Gribin bir diğer düşmanı zerdeçaldır. Zencefil gibi şifa kaynağı bir baharat olan zerdeçal, güçlü bir antioksidandır. Vücudu rahatlatır ve gribe neden olan zararlı unsurlardan arınmanızı sağlar. Zerdeçalı da yoğurda veya yemeklere ilave ederek tüketebilirsiniz.

Kivi

Kivi, içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla savaşmanıza yardımcı olur. Günlük C vitamini ihtiyacınızı kivi, portakal, çilek, limon, greyfurt gibi C vitamini bakımından zengin meyvelerle karşılayabilirsiniz.

Yaban mersini

Güçlü bir antioksidan olan yaban mersini, cildi yeniler, beyin sağlığına olumlu etkilere sahiptir. Bunların yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşmanıza yardımcı olur. Gripten korunmak veya gribi daha kolay atlatabilmek için düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Mantar

Lezzetiyle yemeklerde sıkça tercih edilen mantar, gribe neden olan virüslerden kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda, içerdiği selenyum ve beta glukan sayesinde kan hücrelerine fayda sağlar. Hücrelerde meydana gelen enfeksiyonları temizler.

Yeşil çay

Yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı koruyucudur. Günde 2-3 fincan içerek gripten korunabilirsiniz.

Bal

Bal, içerdiği proteinler sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Virüs ve bakterilere karşı, vücut direncini artırır. Özellikle boğaz ağrısı için zencefil ve balı karıştırarak yiyebilirsiniz. Bu karışım, enfeksiyona neden olan bakterileri yok eder. Balı, bitki çaylarınıza ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Gribe iyi gelen besinleri öğrendiniz. Doğal yollara ve besinlere rağmen gripten kurtulamıyorsanız doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla ilgili diğer yazılarımız:

Gripten korunmanın doğal yolları

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal öneriler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Yorum Yapın