hangi-yiyecekler-kiloverdirir

  • Gribe iyi gelen yiyecekler

Kışın soğuk havalarında bağışıklık sistemi zayıflıyor ve hastalıklara savunmasız hale geliyoruz. Özellikle gripten korunmak için beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Diyetisyen Emre Uzun, gribe iyi gelen yiyecekleri anlatıyor. Kış boyunca sofranızda gribe iyi gelen yiyecekleri bol bol tüketirseniz, sağlığınız güçlenecektir.

  • Gripten korunmak için ne yapmalıyız?

Grip, nezle, öksürük gibi soğuk algınlığı hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Özellikle, şifalı kış sebzeleri gribe iyi gelmekte ve düzenli olarak tüketilmelidir. Bu besinler, düşük kalori değerleriyle diyet yapanlar için uygundur, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca, yüksek lif içeriğiyle bağırsak sağlığına iyi gelir, kabızlık giderici etki gösterir. Gelin hep beraber, gribe iyi gelen yiyecekleri öğrenelim…

Kış sebzeleri, içerdikleri vitamin, mineraller ve flavonoidler sayesinde kanser, kalp-damar hastalıkları ve çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyucudur. Yani, sadece gripten korunmak için değil genel vücut sağlığı için yararlıdır.

  • Havuç bağışıklık sistemini güçlendirir

A vitamini içeriği zengin olan koyu yeşil yapraklı sebze veya turuncu/sarı renkte sebzeler ise enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir, akyuvar ve antikor üretimini arttırır. Havuç, tatlı patates, balkabağı, pırasa, ıspanak, karalahana, brüksel lahanası, brokoli, kırmızı biber, maydanoz bu sebzelere örnek olarak verilebilir.

  • Lahana toksin atmaya yardımcıdır

Kış sebzeleri arasında yer alan lahana, bağırsak kanserine karşı koruyucu olurken, beyaz lahana toksin atımına yardımcı olur.

  • Kereviz strese ve depresyona iyi gelir

Kış sebzelerinden olan kereviz ise kandaki stres hormonunu azaltıp, damarların gevşemesini ve tansiyonun düşmesini, ayrıca kolesterolün düşmesini sağlar.

  • Brokoli kemikleri güçlendirir

Brokoli, kemik erimesine karşı korurken, bal kabağı kolon kanserinden korur. Ispanak ise yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarının gelişimini engeller.

  • Renklerine göre sebzelerin faydaları var

Özellikle kırmızı -mor renklerdeki sebze ve meyveler yüksek antioksidan içerikleriyle kansere karşı kalkan görevi görürler. Sarımsak, soğan, turp ve şalgam gibi sebzelerdeki kükürtlü bileşikler, kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşmesinde etkilidir.

  • Maydanoz ve roka gribe karşı koruyor

Koyu yeşil renkli sebzeler ise yüksek folik asit içerikleriyle ön plana çıkar. Kuşburnu, kırmızı ve yeşilbiber, maydanoz ve roka ise iyi bir C vitamini kaynağı olup, bağışıklığı güçlendirir ve viral enfeksiyonlara karşı korur. C vitamini vücutta depolanmadığı için her öğün alınmalıdır.