Gözenek sıkılaştırıcı yöntemlerle daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz! Cildin nefes almasını ve teri dışarı atmasını sağlayan gözenekler bazen kötü bir görünümüne neden olabilir. Düzenli olarak uygulayacağınız tonik ve maskelerle bu bu durumdan kurtulmanız mümkün!

Yağlı cilt, uzun süre güneşe maruz kalma, genetik faktörler, yaş, kozmetik ürünler gözenek görünümünü artırabilir. Kimyasal yöntemler yerine gözenek sıkılaştırıcı doğal yolları denemek istiyorsanız haberimizi okumaya devam edin!

Gözenek sıkılaştırmanın pratik yolu: Buz

Buz kan damarlarını büzerek hücrelerin küçülmesini sağlar. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde, uzun süreli etkilerini görebilirsiniz. Birkaç adet buzu temiz bir beze sarın ve gözeneklerin üzerine 15-30 saniye kadar sürün. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Alternatif yöntem: Salatalık suyu, gül suyu, yeşil çay veya elma suyunu dondurarak aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler, cildinizin daha sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacaktır.

Gözenek sıkılaştırıcı tonik: Elma sirkesi

Elma sirkesi, doğal sıkılaştırıcıdır. Aynı zamanda, cildin pH dengesini düzenler. Akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu önler. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla cildinize sürün. 5-6 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi gece yatmadan önce uygulayabilir, ardından nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Yumurta akıyla gözenek sıkılaştırma

Yumurta akı, gözenekleri sıkılaştırmanın yanı sıra ciltteki fazla yağı ve kiri arındırır. 1 adet yumurta akını bir kase güzelce çırpın. Yüzünüze eşit şekilde sürün ve üzerini 1 kat peçeteyle örtün. Kuruduğunda peçeteyi çıkarın ve soğuk suyla durulayın. Dilerseniz, yumurta akına yarım limon ilave ederek etkisini artırabilirsiniz.

Karbonatla pürüzsüz bir cilde kavuşun!

Karbonatla gelen güzellik sırlarından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Karbonat ciltteki gözenekleri sıkılaştırmada son derece etkilidir. Fazla yağı, kiri ve bakterileri temizler. Cildin pH seviyesini dengeler. Akne, siyah nokta gibi cilt problemlerini tedavi eder.

Limon ile gözenek sıkılaştırma

Limon asidik yapısı sayesinde cildi bakterilerden ve ölü hücrelerden arındırır. Cilde canlı bir görünüm verir. 1 adet taze sıkılmış limon suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın.

Alternatif yöntem: 2 yemek kaşığı limon suyu ve 3 yemek kaşığı domates suyunu karıştırın. Bu karışımı da aynı şekilde uygulayın.

Gözenek sıkılaştırıcı doğal yöntemleri öğrendiniz. Sizlere sunduğumuz tariflerden tam fayda sağlamak için düzenli olarak uygulamaya özen gösterin.