Sağ gözümde arpacık çıktı. Farkına vardığımda küçücük kırmızı bir nokta halindeydi, birkaç saat içinde tüm göz kapağım şişti ve kızardı. Gözde arpacık tedavisi için araştırma yaparken öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Arpacık neden olur?

Gözde arpacık, kirpik dipleri ve göz kapağında enfeksiyon sebebiyle meydana geliyor. Benimki muhtelemen, kullandığım göz makyajı malzemelerinden dolayı oldu. Zaten, kirpiklerime maskara sürdükten sonra hafif bir yanma hissetmiştim. Bir gün içinde gözümde arpacık çıkıverdi.

Kedi, köpek alerjisi veya bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sebeplerle arpacık oluşabiliyor. Bu konuda kesin tanıyı, elbette bir tıp hekimi analiz edecektir.

Arpacık tedavisi nasıl yapılır?

Arpacık için bitkisel çözüm yöntemleri araştırdım ama epey çekindim. Çünkü, göz ve çevresi çok hassas bir bölge… Örneğin, arpacık çıktığında sarımsak sürmek iyi geliyor diye okudum. Fakat, müthiş bir yanma yapıyormuş. Açıkcası, gözüm şu anda o kadar ağrıyor ki sarımsak sürmeye cesaret edemedim.

Gözümdeki şişliği azaltıp rahatlatmak için birazcık süt ısıttım. Bir parça pamuğu ılık süte batırdım. Sütlü pamuğu gözümün üstüne yerleştirip uzandım. Yarım saat kadar beklettim. Bu gerçekten iyi geldi.

Benzer şekilde, dışarıdan arpacık tedavisi için papatya çayı demleyip ılık haldeyken poşeti göze tampon yapmak iyi geliyor. Göz çevresini rahatlatıyor.

Arpacık için hangi krem kullanılır?

Arpacık, bir tür enfeksiyon olduğu için bunu tedavi edecek antibiyotik içerikli krem kullanmak gerekiyor. İnternette ilaç ismi paylaşmak, sağlık beyanına göre yasak olduğu için isim veremiyorum. Ancak, eczane veya doktora gittiğinizde zaten size uygun fiyatlı ve arpacık tedavisi için krem önerecektir. Bu krem bende işe yaradı, arpacık küçülmeye başladı. En güzel tarafı ise ağrıyı kesiyor, sürerken gözümü yakmıyor.

Arpacık tedavisinde nelere dikkat etmeli?

Yaşayarak öğrendim ki arpacık tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var:

  • Gözlerinizi ovuşturmayın, kaşımayın.
  • Kesinlikle göz makyajı yapmayın.
  • Lens kullanıyorsanız, ara verin.
  • Gözünüzü sadece ılık suyla yıkayın.
  • Bence, sarımsak sürmeyin!

Arpacık oluşmasını önlemek için ne yapmalı?

Bence, kesinlikle kaliteli makyaj malzemesi kullanmak gerekiyor. Kimyasal içeriği olabildiğince az ürünler tercih edin. Biraz bütçe ayırıp pahalı ama sağlığa uygun makyaj malzemeleri alın.

Cilt bakım krem ve maskelerini göz ve göz çevresine kesinlikle sürmeyin. Buraya sadece göz çevresi kremi sürün. Çünkü, gerçekten hassas bir bölgedir.

Yüzünüzü yıkarken aşırı derecede ovalamayın, makyajı çıkarken zorlamayın.

Kadınlar için pratik bir bilgi vereyim: Hindistan cevizi yağı ile kolayca göz makyajını çıkarabilirsiniz. Bir parça pamuğun üzerine Hindistan cevizi yağı alın, gözlerinizin üzerinde 15 saniye bekletin ve nazikçe silerek temizleyin.

Hepimize geçmiş olsun. Basit görünüyor ama gözde arpacık gerçekten zor bir hastalıkmış.