Makyaj yaparken renklerin uyumu çok önemlidir. Başarılı bir sonuç elde etmek için, renklerin gerek ten rengi gerekse göz rengiyle uyumunu yakalamanız gerekir. Makyajınızda göz farı seçerken göz renginize uygun tercihler yapmanız bu nedenle önemli olacaktır.

Bazı göz farları, bazı göz renklerine uygulandığında gözlerin belirginleşmesini ve daha da ortaya çıkmasını sağlar. Göz renginize uygun tonlardaki farları seçerek gözlerinizi daha belirgin hale getirebilir ve güzel görünen bir göz makyajı ortaya çıkarabilirsiniz. Göz renginize uygun far seçimi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kahverengi gözler için far seçimi

Eğer kahverengi gözlere sahipseniz, gözlerinizi ön plana çıkarmak için sıcak alt tonlu far renkleri tercih edebilirsiniz. Toprak renkleri, kahverengi, bakır ve altın gibi çarpıcı tonlar göz renginizi ortaya çıkarmak için ideal tercihlerdir. İçerisinde hafif ışıltılar barındıran göz farları, göz renginizdeki parlak tonları ortaya çıkarır.

Mavi gözler için far seçimi

Mavi gözler başlı başına güzel görünürler. Ancak makyaj yaparken bir bütün oluşturmak için mavi gözlere uygun renk tonları tercih etmek gerekir. Mavi gözlerinizi daha da belirginleştirmek için, farınızın gri tonlar barındırmasına özen gösterebilirsiniz. Bu soğuk renkler, gözlerinizi sıcak alt tonlara göre daha çok vurgulayacaktır. Makyajınızda grinin tüm tonlarını kullanarak vurgulu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ela gözler için far seçimi

Far seçiminde en çok seçeneğe sahip gruba geldik. Ela gözler içerisinde hem yeşil hem de kahverengi barındırdığı için bu iki renge uyumlu renkler yakalamakta kesinlikle daha şanslılar. Göz makyajınızın etkisini arttırmak için, göz kapaklarınıza kahverengi bir far uygulayıp, göz kapağının tam ortasına altın tonlarında göz farı uygulayarak gözlerinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

Yeşil gözler için far seçimi

Yeşil gözler de sadelikleriyle oldukça dikkat çekerler. Ancak makyaj uygulamalarıyla onlara daha da derinlik kazanabilir ve insanları gözlerinize hayran bırakabilirsiniz. Gözlerinize far uygularken kontrast tonlar tercih edebilir, mor, mürdüm tonları kullanarak daha canlı ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Dumanlı göz makyajı tercih ediyorsanız, siyah ve siyaha yakın renkler tercih edebilirsiniz.