Göz çevresindeki koyuluklar, kırışıklıklar için evde yapabileceğiniz bitkisel çözümler var. ‘Yüksek Topuklar’ editörleri olarak favori bitkisel bakım maskelerimizi sizinle paylaşıyoruz. En iyi sonucu almak için düzenli uygulamaya özen göstermelisiniz.

  • Göz çevresi bakımı için kayısı yağı

Kayısı yağı, içerdiği cilt besleyici vitaminler sayesinde göz çevresi bakımı için bitkisel çözümlerden biridir. Günlük olarak kullanabilirsiniz. Eczane veya aktarlardan alabilirsiniz. Kayısı yağı hem nemlendirme hem kırışık azaltmak için sürülebilir.

Kullanımı: Bir çay kaşığı kayısı yağını parmak uçlarınızla göz çevrenize masaj yaparak sürün. Durulamayın, hep cildinizde kalsın.

  • Göz çevresi halkaları için salatalık maskesi

Göz çevresini nemlendirme ve koyu halkaları azaltmak için salatalık maskesini tercih edebilirsiniz. Burada tek püf noktası, maskeyi soğuk olarak uygulamaktır. Doğal vitamin özleriyle cildi rahatlatır, nemlendirir ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kullanımı: Küçük boy salatalığı rendeleyin. Soğutmak için buzlukta 10 dakika bekletin. Göz çevresine sürüp 20 dakika bekletin. Sonra soğuk suyla durulayın.

  • Göz çevresi kırışıkları için Türk kahvesi

Göz çevresi kremlerinin içeriğine baktığınızda, kafeine rastlayabilirsiniz. Türk kahvesi içtikten sonra kalan telveyi, evde göz bakımı için kullanabilirsiniz. Kahvede bulunan kafein, cildi uyarır ve kırışıkların giderilmesine yardımcı olur.

Kullanım: Kahve telvesi soğuduktan sonra yumuşak hareketlerle göz çevresine sürüp 5 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez yapabilirsiniz.

  • Göz altı torbaları için patates maskesi

Patates, cilt rengini açmaya ve torbaları gidermeye yardımcı oluyor. Evde kullanımı oldukça kolay ve ekonomiktir. Haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi en iyi sonucu almak için düzenli uygulama yapmanız gerekiyor.

Kullanımı: Küçük boy patatesin kabuğunu soyup rendeleyin. Küçük toplar yapıp tabağa dizin. Soğuması için buzlukta 5 dakika bekletin. Kağıt peçeteye sarıp göz çevresine 5 dakika uygulayın.

Göz çevresi bakımı için pratik bilgiler:

Demir veya çinko eksikliği göz çevresi kararmasına yol açabilir. Bunun için beslenmenizde çinko ve demir içeren besinler tüketin. Gerekirse, besin takviyesi kullanın.

Göz çevresi hassastır, bu yüzden nemlendirici krem olarak göz çevresi için özel üretilmiş olanları tercih etmelisiniz.

Yüzünüzü yıkarken veya temizlerken göz çevresine nazik davranın, ovalamayın.

Makyaj