Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, düzensiz beslenme, stres gibi faktörler göz altı torbalarının oluşumunu tetikler. Peki, göz altı torbaları bitkisel yöntemlerle nasıl geçer? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere doğal yollarla göz altı torbalarından kurtulmanın yollarının anlatıyoruz.

                                                                       Bitkisel çözümlerle göz altı torbalarından kurtulmanız mümkün!

Yeşil çay poşetlerini atmayın

Yeşil çay poşetlerini demledikten sonra çöpe atmak yerine buzdolabında saklayın. Poşetler soğuduktan sonra, gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra gözlerinizi durulayın. Çay poşetleri göz altlarınızdaki iltihabı ve morluğu azaltacaktır.

Salatalık dilimleri koyun

Salatalık dilimlerinin gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 10 dakika bu şekilde bekleyin. Salatalık içerdiği yüksek su oranı sayesinde cildinizi nemlendirerek göz altı torbalarını hafifletecektir.

Aloe vera ile masaj yapın

Aloe vera, cildi nemlendirir, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Aloe veranın içerisindeki jel ile göz altı torbalarınıza masaj yapabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın

Hindistan cevizi yağı ile göz altlarınıza masaj yapın ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu yöntemle göz altı torbalarınızın azaldığını göreceksiniz.

                                                             Hindistan cevizi yağını güzellik, bakım ve sağlık için kullanabilirsiniz.

Nemli havlu koyun

Geceden nemli bir havluyu buzdolabına yerleştirin. Sabah uyandığınızda, havluyu gözlerinizin üzerine yerleştirin. Havluyu yaklaşık 5 dakika gözlerinizin üzerinde bekleterek göz altı torbalarından kurtulabilirsiniz.

Kaşık yöntemini deneyin

Buzdolabına geceden 2 adet kaşık koyun. Sabah uyandığınızda gözlerinizin altına bu kaşıkları koyarak kaşıklar ısınana kadar bekletin. Bu yöntem sayesinde, göz altlarınızdaki ödem azalacaktır.

Göz altı torbalarından kurtulmak için;

  • Günde en az 7–8 saat uyuyun.
  • Göz çevrenizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun, kafein tüketimini azaltın.
  • Aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli gıdalar tüketmemeye çalışın.
  • Günde en az 2 litre su için.
  • Mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan sağlıklı bir beslenme programı oluşturun.
  • Her sabah, göz altlarınıza içeriden dışarı doğru, hafif vuruşlar ile masaj yapın. Bu sayede, göz altlarındaki sıvı birikimini önleyerek dolaşımı artırabilirsiniz.

Göz altı torbaları nasıl geçer, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Göz altı morluklarına evde çözüm önerileri

Yorgun gözler için makyaj önerileri

Göz altı morlukları nasıl giderilir?