Birçok kadın göz altı morluklarından şikayetçidir. Uykusuzluk, yorgunluk, stres gibi etkenler göz altlarında morluklara yol açar. Göz altı morluklarını evde doğal yöntemlerle geçirmek ister misiniz? O halde, “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere sunduğumuz doğal yöntemleri okumaya başlayabilirsiniz.

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morlukları uykusuz, stresli ve yorgun olduğumuz dönemlerde artar. Düzensiz beslenme de göz altı morluklarında artışa sebep olur. Morlukların sebep olduğu kötü görünümden kurtulmak için krem, kapatıcı gibi kimyasal ürünler deneyebilirsiniz. Ancak bazen bu ürünler göz altı morluklarını kapatmak yerine onları daha belirgin hale getirebilir. Bu nedenle sizlere doğal yöntemler önereceğiz. İşte göz altı morlukları için doğal yöntemler:

Göz altınız için bol su için!

Göz altında oluşan morluk ve şişliklerin sebeplerinden biri vücutta biriken toksinlerdir. Bol su içerek bu toksinlerden kurtulabilirsiniz. Su içmek, cildinizi güzelleştiren ve canlandıran en önemli yöntemlerdendir.

Cildinizin nefes almasına izin verin!

Göz altı morluklarınızdan şikayetçiyseniz bir süre aşırı makyajdan uzak durmalısınız. Cildinizin hava almasına izin verin. Özellikle kalitesiz makyaj malzemelerini hayatınızdan çıkarın. Makyaj yapmak zorunda olduğunuz günlerde göz altlarınıza kapatıcı uygulamadan önce nemlendirin. Son olarak uyumadan önce makyajınızı temizleyip, cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Düzenli ve sağlıklı beslenin!

Düzensiz beslenme vücuttaki toksinleri artırarak göz altı morluklarına neden olur. Kendinize sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme alışkanlığı kazandırın. Sağlıklı beslenmeyle cildiniz de sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Özellikle C ve E vitamini içeren meyve ve sebzeler göz altlarınıza çok iyi gelecektir. Ayrıca alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Bu alışkanlıklar cildinizi yıpratır ve yorgun bir görünüme sebep olur. Kahve tüketiminde de aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Düzenli uykunun önemi

Uykunuzu alamadığınız günler, bu durumdan en çok gözler etkilenir. Düzensiz bir uyku göz altında morluklara ve şişliklere sebep olur. Günde en az 7 saat uyumak, göz altınızdaki morlukları azaltacak ve sizi canlı bir cilde kavuşturacaktır.

Gözlerinizi çayla dinlendirin!

Uzun süre televizyona ve bilgisayara bakmak gözleri yorar. Bu yüzden gözlerinizi sık sık dinlendirin. Dinlendirirken çay poşetlerinden yardım alabilirsiniz. Önceden demlenen ve soğuyan çay poşetlerini göz altlarınıza yerleştirin ve 10-15 dakika bekleyin. Bu yöntem sayesinde göz altınızdaki şişlikler ve morluklar azalacaktır.

Gözlerinize buz kompresi yapın!

Göz altlarınızdan şikayetçi olduğunuz zamanlar buz yöntemine başvurabilirsiniz. Buzları bir beze sarın ve göz altlarınızda gezdirin. Morluklara ve şişliklere iyi geldiğini göreceksiniz.

Göz altlarına salatalıkla bakım yapın!

Cilt bakımı için salatalığın önemini hepimiz biliriz. Salatalık göz altı morluklarından kurtulmak için de etkili bir yöntem. Düzenli olarak göz altlarınıza salatalık dilimleri yerleştirerek 15-20 bekleyin. Bu doğal yöntem sayesinde göz altlarınızın görünümü daha iyi olacaktır.

Göz altı morluklarından kurtulmak için kimyasal ürünlere başvurmadan önce yukarıda sıraladığımız doğal yöntemleri deneyin. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde göz altı morluklarından ve şişliklerinden kurtulabilirsiniz.

guzellik banner