Göz altı morlukları, olduğunuzdan daha yorgun ve yaşlı görünmenize sebep olur. Peki, göz altı morlukları neden olur, hangi hastalığın belirtisidir? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için göz altı morluklarının nedenlerini ve göz altı morluklarını gidermenin yollarını yazdık.

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morluklarının birden çok nedeni olabilir. Ancak, çoğunlukla genetik ve yaşam tarzına bağlıdır. Yoğun iş temposu, yorgunluk, stres, uykusuzluk, dengesiz beslenme gibi durumlar göz altı morluklarının oluşumunu tetikler. Bununla birlikte, aşırı tuz tüketimi de göz altı morluklarına sebebiyet verir.

Göz altı morlukları hangi hastalığın belirtisidir?

Tıpta göz altı morluklarının sebepleri şu başlıkları altında sıralanabilir:

Göz altı morluklarınızın yukarıdaki sebeplerden dolayı meydana geldiğini düşünüyorsanız, bu konuda detaylı bilgi için uzman doktorlara danışmanızı tavsiye ederiz.

Gözaltı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morluklarından kurtulmak için evde doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde göz altı morlukları için uygulayabileceğiniz kürlerin tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

  • Göz altı morlukları için salatalık kürü 

Bir adet salatalığı güzelce yıkadıktan sonra yuvarlak dilimler şeklinde kesin ve gözlerinizin üzerine yerleştirip 10 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

Salatalıkla hazırlayabileceğiniz diğer tarif: Kabuklarıyla birlikte rende yaptığınız salatalığın suyunu buzdolabında bekletin. İyice soğuduktan sonra pamuk yardımıyla göz altlarınıza ve göz kapaklarınıza yavaşça uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

  • Göz altı morlukları için patates kürü 

Bir patatesi güzelce yıkayıp üzerindeki topraktan ve kirden arındırdıktan sonra yuvarlak dilimler halinde kesin, sütün içerisinde 10 dakika kadar bekletin. Taze nane ve varsa fesleğen yapraklarını kopararak soğuk sütün içerisine atabilirsiniz. Biraz beklettikten sonra, patates dilimlerini gözlerinize yerleştirin ve 10 dakika kadar bekletin. Nane ve fesleğenin etkisiyle cildiniz ferahlayacak ve rahatlayacaktır.

Göz altı morluklarını gidermek için daha fazla yöntem öğrenmek istiyorsanız göz altı morluklarına evde çözüm önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.