goji-berry-zayiflama

Goji berry zayıflatır mı?

Kilo vermek istiyorsanız, goji berry zayıflama reklamlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Acaba, bu meyve iddia edildiği gibi mucizevi bir şekilde zayıflamayı sağlıyor mu? Goji berry, tatlı isteğini kesiyor mu, kabızlığı gideriyor mu? En çok merak edilen sorulara, bilimsel verilere dayalı uzman cevapları verdik.

Goji çileği nedir, faydaları nelerdir?

Kurt üzümü olarak bilinen goji çileği, Himayalar’da yetişen yabani bir meyvedir. Türkiye’de yetişmez, yabancı ülkelerden ithal edilir. Özellikle, Çin’de uzun yıllardır tüketilmektedir. Sağlığa çeşitli faydaları olduğu bildirilmektedir; örnek birkaç etkisi:

  • Kaliteli uyumayı sağlar, uyku bozukluklarını giderir.
  • Cinsel gücü ve isteği artırır, cinsel hayatı canlandırır.
  • Göz, saç, cilt, tırnak sağlığı için faydalıdır, güçlendirir.
  • C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Demir içeriğiyle kansızlığa ve demir eksikliğine iyi gelir.
  • Diyet lifleri içeriğiyle tokluk verir, sindirimi rahatlatır.
  • Anti oksidan özleriyle kansere karşı koruyucudur.
  • Kabızlığı ve hazımsızlığı gidermeye karşı etkilidir.
  • Enerji seviyesini yükseltir, yorgunluk giderici özelliktedir.

‘Journal of Alternative and Complementary Medicine’ dergisinde 2008 yılında yayınlanan bilimsel makalede, 14 gün boyunca günde bir avuç içi goji çileği yiyenlerin yorgunluklarının azaldığı, sindirim sistemlerin daha hızlı çalıştığı gözlemlendiği bildirilmiştir.

[wp_ad_camp_2]

Goji berry meyvesinin zayıflamada etkisi nedir?

Bilimsel verilere dayanarak yukarıda sıraladığımız goji çileğinin faydaları, onu süper bir besin haline getirmektedir. Ancak, zayıflamak isteyenlerin parasına ve umuduna göz dikmiş ticari kaygısı olan bazı kişi ve kurumlar, tek başına goji çileğinin zayıflattığını iddia etmektedir. BU KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİLDİR. Goji çileğinin doğrudan zayıflamaya etkisi yoktur. Faydaları abartılmakta, normalde kilosu 30 liraya satılan bu ürün, zayıflatma iddiasıyla 90 liraya satılmaktadır.

Goji berry gerçekten zayıflatmaz mı?

Her yıl, zayıflamak isteyenlerin parasını almak için bir süper besin icat edilir ve sürekli reklam yapılarak ürün pazarlanır. Örneğin, geçtiğimiz yaz Dr. Mehmet Öz’ün de ismi kullanılarak yeşil kahve zayıflama mucizesi olarak sunuldu. Daha önce acai berry, ondan önce altın çilek, ondan önce mango, ondan önce elma krom derken her sene, kısa yoldan zayıflamak isteyen insanların cebindeki parayı alacak ürünler çıktı. Bu sene de goji çileği, mucize ürün olarak sunuluyor, bu kadar.

Goji üzümü almak mantıklı mı?

Yukarıda saydığımız özellikleriyle elbette goji çileği temiz ve sağlıklı beslenmede tüketilebilir. Örneğin, ara öğünde bir avuç içi kurt üzümü ve bir su bardağı sütle sağlıklı bir ara öğün yapılabilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki: Goji berry sizi, reklamlarda söylendiği gibi hızlı ve mucizevi şekilde zayıflatmaz. Bu umutla, reklamlarda söylendiği gibi diyet ve spor yapmadan kilo vermeyi asla beklemeyin. Kivi, portakal, limon gibi kilosu goji çileğinden daha uygun ve yerli üretim meyveleri de yiyip tatlı isteğinizi kesebilir, yağ yakabilir, tok hissedebilirsiniz.

Yüksek Topuklar’dan beslenme tavsiyesi:

Bizden size kesin tavsiye: Kimki diyet ve spor yapmadan kilo vereceğinizi söylüyorsa, bilin ki doğru değildir. Ancak temiz beslenme, bol su içerek ve bol hareket ederek kilo verebilirsiniz. Dolandırıcılara para ve umudunuzu kaptırmak yerine kendinize karşı dürüst olun, gözünüze zor gelse de doğru olanı yapın ve kilo verin. Örneğin, günde yarım kilo verdiren ve kanserden koruyan yoğurt kürümüzü deneyin; üstelik aylık maliyeti 5 lira bile değil!

yagyakan