uzun-sacli-dalgali-kadin

Büyük ve dolgun göğüslere sahip olmak istiyorsanız, bu sizin en doğal hakkınız! Ancak, uygulamaya geçmeden önce göğüs büyütmeye dair uzmanından doğru bilgiler edinmeniz gerekir. ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularına özel, göğüs büyütmenin merak edilenlerini Op. Dr. Defne Erkara açıklıyor; merakla okuyacaksınız.

  • Göğüs büyütme nedir?

Göğüs büyütme, meme boyutu ergenlikten itibaren istediğinden küçük olan veya sonradan küçülen kadınlara, memelerini istedikleri boyuta getirmek için yapılan işlemdir. Bu işlemi yaptığımız işleme de göğüs büyütme ameliyatı denir.

  • Göğüs büyütme yöntemleri nelerdir?

Tıbbi olarak kabul görmüş ve uygulanan iki temel göğüs büyütme yöntemi vardır. Birincisi silikonla göğüs büyütme, ikincisi yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme yöntemidir. Çoğunlukla uygulanan yöntem silikonla göğüs büyütmedir. Avantajları: kalıcı olması, göğüslerin istenen boya büyütülebilmesidir. Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme ise hem kalıcı değildir hem de göğüsleri istendiği kadar büyütme mümkün değildir. Yağ enjeksiyonu yöntemi göğüsleri belli bir büyüklükte olupta biraz dolgunlaştırayım, forma sokayım diyen kadınlara uygulanabilir. Tabi 3-5 yıl sonra tekrar uygulanması gerektiğini bilerek ameliyata girmelidirler.

  • Göğüs büyütme nasıl yapılır?

Genellikle meme altı kıvrımından kesi yapılarak, o kesi bölgesinden silikonun meme altı veya kas altına konması yöntemi yaygındır. Koltuk altı, meme ucu hatta göbek deliğinden silikon koymak mümkündür. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır. Bana göre en avantajlı olan yöntem meme altı çizgisinden yapılan yöntem olduğu için ben hastalarıma çoğunlukla bu yöntemi uyguluyorum. Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri de memelerdeki simetrinin bu yöntemle rahatça düzeltilebilmesi.

  • Silikon taktırmak emzirmeye engel olur mu?

Göğüs küçültme ameliyatında bu risk varken göğüs büyütme ameliyatında bu risk hemen hemen hiç yoktur. Bilakis meme dokusunun öne doğru itilmesi sebebiyle daha rahat bir emzirme mümkün olabilir. Sadece meme ucundan silikon konması yönteminde eğer süt kanalları zarar görürse emzirememe riski olabilir.

defne-erkara-1

Op. Dr. Defne Erkara, meme büyütme operasyonlarında göğüslerde simetri sağlamak için özel bir teknik kullanıyor.

  • Göğüs büyütme sonrası iz kalır mı?

Her estetik ameliyatta mutlaka iz kalır. Estetik cerrahide izleri göstermemek yani gizlemek esastır. Göğüs büyütme ameliyatında kesinin yapıldığı yerde mutlaka iz kalacaktır. Benim tercihim olan meme altı çizgisinden silikon takma yönteminde izi meme altı kıvrımına saklarız. Burada zaten doğal olarak bir çizgi bir kıvrım vardır. Başlangıçta pembe olan iz zamanla beyazlayarak belirsizleşir. Sadece çok dikkat edilirse görünür. Ama iç çamaşırı veya bikini altında kalacağı için kadının kendisi veya eşinden başkasının görmesi pek mümkün olmaz.

  • Hangi tip silikon kullanmak gerekir?

İki tip silikon var: damla yani anatomik dediğimiz tip ve yuvarlak tip. Damla modeli normal meme yapısına daha çok benzer, üst tarafı çökük altı daha dolgundur. Yuvarlak tipte ise üst taraf da dolgundur. Kadınların tercihi hangisini seçeceğimiz konusunda birinci sıradaki belirleyici. Vücut yapısı, boy, kilo, omuz ve göğüs genişliği de önemli. Ayrıca sosyal konumda seçimde önem taşıyor. Ben hastamla bu konuda uzun süre konuşarak onu ve tercihini anlamaya çalışıyorum. Ondan sonra hangi formun hangi boyunu takacağımıza karar veriyoruz.

  • Silikonu kaç yılda bir değiştirmek gerekir?

Üretici firmalar silikonlara ömür boyu bozulmama garantisi veriyorlar. Silikon bozulmayabilir ama dokularımız yaşlanıyor. Meme bölgesindeki yaşlanmaya bağlı görülebilecek bazı deformitelerde silikonu değiştirerek bölgeyi yeniden düzenlemek gerekebilir.

  • Silikon meme kontrollerime engel olur mu?

Silikon meme kanseri kontrollerine engel olmaz. Meme ultrasonu ve MR rahatça çekilebilir. Ama mammografi biraz sıkıntılı olabilir. Gerçi son yıllarda silikon taktıran kadın sayısı artınca röntgen çeken kişilerde tecrübe kazandı. Bir çoğu silikonlu memeye de mamaografi çekebiliyor. Ama göğsünüzde silikon olduğunu kendisine belirtmelisiniz. Elle muayene ise zaten rahatlıkla yapılabilir.

  • Doğal göğüs büyütme nedir?

Doğal göğüs büyütme denince iki farklı kavram akla geliyor. Birincisi doğal maddelerle göğüs büyütme, ikincisi doğal görünümlü göğüs büyütme. Doğal maddelerle göğüs büyütme bence şehir efsanesi. Öyle hapla, yağla, duayla göğüs büyümez.

Görünüm olarak doğal göğüs büyütme ise kadının vücut yapısına uygun boy ve model silikon takılması ile mümkündür.

  • Göğüs büyütme fiyatları nasıl belirleniyor?

Göğüs büyütme fiyatını belirleyen en önemli parametre ameliyatı yapacak olan doktorun kendi tecrübesi ve becerisine biçtiği değerdir. Bunun üzerine silikon fiyatı, ameliyatın yapılacağı hastane fiyatı eklenerek ortaya bir fiyat çıkarılacaktır. Dolayısı ile göğüs büyütme fiyatı, doktorun kendi tecrübesine biçtiği değer, silikon kalitesi ve hastane kalitesine göre epey değişiklik göstermektedir.