Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, göbek eritme yolları hakkında bilgi sunuyor. Eğer, düzenli olarak göbek eritme yolları önerilerini uygularsanız, kısa sürede çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Haydi, başlayalım!

Yağ yakmaya yardımcı kür kullanalım!

Doğanın mucizesi baharatlar, metabolizma hızını yükseltip yağ yakımına yardımcı oluyor. Benim de sık sık kullandığım baharatlarla hazırlanan yoğurt kürü, göbek eritme için mükemmel bir çözümdür. Tarifi gerçekten çok kolay: Hepsinden birer çay kaşığı olmak üzere toz zencefil, toz zerdeçal ve toz tarçını bir kase yoğurda karıştırın. Uyumadan 3 saat önce yiyin ve uyuyana kadar üstüne 4-5 bardak su için. Yalnız, göbek eritmeye yardımcı yoğurt kürünü haftada sadece 2 kere kullanmalısınız.

Beslenmede temizlik yapalım!

Göbek eritme yollarında ikinci sırada, kilo almaya sebep olan yiyecek ve içecekleri temizlemek var. Duymaktan sıkılmış olabilirsiniz ama gerçekten en işe yarar yöntemlerden biri budur. Bildiğiniz gibi hamur işi, tatlı, alkol, alkol, hazır meyve suyu, abur cubur tüketimi vücutta yağlanmaya sebep olmaktadır. Ancak, burada işin püf noktası bir anda tüketimi kesmek değil; günden güne azaltmaktır. Tıpkı sigarayı bırakır gibi, her gün biraz daha az zararlı yiyecekler yiyin ve sonunda beslenme biçiminizde temizlik yapın. Göbek eritmek istiyorsanız, en önemli şartlardan biri budur ve mutlaka yapmanız gerekiyor.

Günlük su içme miktarımızı artıralım!

Yine, kilo verme veya göbek eritme söz konusu olduğunda her gün 3 litre su içme tavsiyesini duymuşsundur. Hatta, aklınızda ‘Gerçekten işe yarar mı?’ şüphesi doğmuş olabilir. Ancak, gerçek şu ki yeterince su içilmediğinde vücut yağ depolamaya başlar. Kendinizden veya çevrenizden bilirsiniz: Su içilmediği takdirde iştah açılır, metabolizma hızı yavaşlar ve göbekte yağlanma olur. Bu yüzden, yapacağınız en önemli atılımlardan biri de günde 3 litre kadar su içmektir. Bilimsel araştırmalar, düzenli su içenlerin metabolizma hızının %30 daha hızlı çalıştığını yani daha fazla kalori yaktığını gösteriyor. Kesinlikle denemeye değer!

Göbek eritmeye yardımcı besinler tüketelim!

Bazı besinler içerdikleri vitamin, mineral özleriyle yağ yakımına yardımcı oluyor. Günlük beslenmenizde bu besinlere yer verirseniz, göbek eritme için önemli bir girişimde bulunmuş olacaksınız. Özellikle yoğurt, içerdiği doğal CLA sayesinde göbek ve çevresindeki yağların yakılmasına yardımcı oluyor.

Aşağıda, göbek eritmeye yardımcı besinleri sıralıyorum:

  • Lor peyniri: Kahvaltıda 3 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.
  • Yoğurt: Ara öğünde veya yemeğin yanında yiyebilirsiniz.
  • Ayran: Acıkınca veya iştah açılınca bir bardak içebilirsiniz.
  • Badem: Ara öğünlerde bir avuç içi kadar yiyebilirsiniz.
  • Organik tavuk: Protein özleriyle yağ yakmaya yardımcı olur.
  • Maydanoz: Ödem söktürücü etkisiyle göbek eritmede etkilidir.
  • Limon: C vitamini içeriğiyle metabolizma hızını yükseltir.
  • Pulbiber: Acı biber metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur.
  • Ispanak: Düşük kalori içeriğiyle diyete uygun bir sebzedir. Omletlerde, yemeklerde güvenle kullanabilirsiniz.
  • Yumurta: Yüksek protein özleriyle göbek eritmeye faydalıdır.

Göbek eriten egzersizler yapalım!

Şimdi geldik, göbek eritme yollarında en önemli kısımlardan birine: Egzersiz! Beslenmenizden istediğiniz kadar kısın, göbek eriten egzersizler yapmak zorundasınız. Çünkü, spor yapılmadığı takdirde vücuttaki yağları yakmak çok zordur. Belki günlük kalori alımını düşürüp kilo verebilirsiniz ama göbeğiniz olduğu gibi kalır. Bu yüzden, çok fazla değil günde 15 dakika göbek eritme egzersizleri yapmanızı öneriyorum. Böylece, dümdüz bir karna sahip olabilirsiniz.

Hemen aşağıda göbek eriten egzersizlerden örnekleri sıralıyorum.

Hedefe kadar kararlı ve istikrarlı olalım!

Fazla kilo problemi yaşayan birçok insan, kısa sürede mucizeler görmek ister. Örneğin, bir haftada diyet ve spor yapıp göbeğinden tamamen kurtulmayı bekler. Oysaki bu, çok büyük bir hatadır. Nasıl ki göbeğiniz bir haftada oluşmamışsa, bir haftada gitmesini beklemeyin. En güzel taktik, hedefe ulaşana kadar kararlı ve istikrarlı olmaktır.

Damlaya damlaya göl olur sözünü hep aklınızda tutun. Bugün içeceğiniz 3 litre su, yarın yapacağınız 10 dakikalık egzersizler, haftada iki kere yiyeceğiniz yoğurt kürü damla damla peşpeşe eklenir ve sonunda siz de kilo verenlerden biri olur, zayıflamanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Göbek eritme yolları elbette zaman ve çaba istiyor ama unutmayın ki ekmeği bile çiğnemeden yutamıyoruz; çaba her şeyde gerekiyor. Belki farkında değilsiniz ama bunu kilo alırken de yaptınız: Eğer her gün zararlı yiyecekler yemeseydiniz, her günü susuz geçirmeseydiniz kilo almadınız. Şimdi buradaki sürekliliği göbek eritme sürecine taşımanız gerekiyor.

Ben elimden geldiğince en özet haliyle göbek eritme yollarına dair yararlı bilgiler paylaştım. Çok çok büyük uğraşlara, detaylara gerek yok. Yukarıda sıraladığım maddeleri uygulamak bile sağlıklı kilo vermek ve göbek eritmek için size yardımcı olacaktır. Yolunuz açık olsun, size güveniyorum!