Yaş ilerledikçe ciltteki sarkmalar artar. Özellikle, gıdı sarkması kadınlar için rahatsız edici bir durumdur. Ancak, basit ve etkili hareketlerle gıdı sarkmasını gidermeniz mümkün. ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizlere gıdı eritme egzersizlerini anlatıyoruz. Bu egzersizler için günde sadece 20 dakika ayırmak yeterli olacaktır.

Gıdı sarkmasının başlıca nedeni fazla kilolardır. Fazla kilolarınızdan kurtulmadığınız sürece gıdı sarkması kaçınılmaz hale gelir. Ayrıca hızlı kilo alıp, verme de başta gıdı olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalara neden olur. 30’lu yaşların ortalarında gıdı elastikiyetini kaybetmeye başlar. 40’lı yaşların başlarında sarkma hızla ilerlemeye devam eder. Dışarıdan çok net görünmese de elinizle gıdı bölgenizi tutarak sarkmayı anlayabilirsiniz.

Peki, gıdı sarkması için uygulanabilecek yöntemler nelerdir? İşte, basit ama etkili gıdı eritme egzersizleri…

Gıdı eritme egzersizleri

Gıdı eritme egzersizlerine başlamadan önce boyun bölgenizi ısıtmalısınız. Boyun bölgesindeki dokular ısınmadan egzersize başlarsanız, istediğiniz performansı yakalayamazsanız. Ayrıca egzersizlerin sabah saatlerinde ve oturarak yapılması gerekiyor. 

Isınma hareketi

Rahat bir koltuğa oturun ve başınızı önce 10’ar kez sağdan sola ve soldan sağa dairesel bir şekilde çevirin. Bu hareketle yüzünüzdeki ve gıdı bölgenizdeki kan akışını hızlandırmış olacaksınız. Hareketi tamamladıktan sonra boynunuzu biraz dinlendirin. 

Birinci egzersiz

Kafanızı arkaya doğru yatırın ve çenenizi çıkarabildiğiniz kadar ileriye doğru çıkarın. Yaklaşık 20 saniye kadar bu şekilde bekleyin. Birkaç saniye dinlendikten sonra aynı hareketi 6 kez tekrarlayın. Bu hareket sayesinde, gıdı bölgesi gerginleşecek ve kan akışı düzenli hale gelecektir. Bu egzersizi yaparken kendinizi çok fazla zorlamamaya dikkat edin.

İkinci egzersiz

Birinci egzersizdeki gibi kafanızı geriye doğru yaslayın ve yine aynı şekilde çenenizi ileri doğru çıkarın. Gerginliği bozmadan ağzınızı açıp kapatmaya başlayın. 20 saniye kadar dinlenin ve hareketi altı kez tekrarlayın.

Üçüncü egzersiz

Boyun kaslarınızı sıkın ve bu şekilde 20 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi yaparken elinizle çene altını ve gıdıyı kontrol ettiğinizde sert ve gergin olduğunu hissetmelisiniz.

Dördüncü egzersiz

Yumruğumuzu çenenizin altına koyun ve bu şekilde ağzınızı açıp kapatın. Bu hareketle hedeflenen alt çene kaslarını güçlendirmek ve kan dolaşımını hızlandırmaktır.

Bu egzersizleri yaparken yanma hissi olmalıdır. Çünkü yanma hissi o bölgenin çalıştığını ve çabaların sonuç verdiğini gösterir.

Gıdı eritme egzersizlerini öğrendiniz. Bu egzersizleri düzenli olarak yaparak, gıdı bölgenizin yıllara yenik düşmesini engelleyebilirsiniz.