Zayıflama ve kilo verme üzerine her gün fikirler çıkıyor, dolayısıyla kafa karışıklığına yol açıyor. Gerçekten kilo verdiren yöntemleri açıklıyor. Sakin bir şekilde, düzenli olarak bu yöntemleri uyguladığınızda gerçekten zayıflayabilirsiniz.

Kilo vermek için ilk adımı atın!

Uyandığınız andan itibaren yapabileceğiniz gerçekten kilo verdiren yöntemler var. Sabah, dişlerinizi fırçaladıktan sonra sabah aç karna bir büyük bardak limonlu su içebilirsiniz. Eğer, limon tansiyonunuzu düşüyorsa; bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz. Aynı şekilde, sade su içmek metabolizma hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Gerçekten doyurucu bir kahvaltı yapın!

Kilo vermenin altın anahtarı, gün boyunca metabolizmayı çalıştırıp kalori yakmak için kahvaltı yapmaktır. Bana göre, kilo vermek için en ideal kahvaltı, Türk kahvaltısıdır. Bir adet haşlanmış yumurta, bol yeşillik, bir dilim tam tahıllı ekmek, avuç içi kadar lor peyniri ve açık çayla kahvaltı yaptığınızda uzun süre tok hissedersiniz. Kahvatıda değişiklik istiyorsanız; aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

  • Bir yumurta, 2 domates ve 2 biberle memenen yapın.
  • 4 yemek kaşığı yoğurda 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyin.
  • 4 yemek kaşığı yoğurda 1 yemek kaşığı chia tohumu ekleyin.
  • Tam tahıllı ekmeğe beyaz peynir ve domatesli tost yapın.
  • Yulaf ezmesi, mantar veya lor peyniriyle omlet yapın.

Metabolizma hızını su içerek yükseltin!

Duymaktan sıkılmış olabilirsiniz ama gerçekten kilo vermek istiyorsanız, günde 15 bardak su içmeyi alışkanlık edinmelisiniz. Su içmek, metabolizma hızını yükselttiği gibi iştah kesmeye, vücuttan ödem ve toksin temizlemeye yardımcı olur.

Saat başı, yemeklerden önce ve sonra bir büyük bardak suyu yudum yudum ve oturarak içeceksiniz. Sadece bir hafta bile düzenli su içerseniz, vücudunuzda mucizevi değişimler olacaktır.

Kilo vermek için ev yemeklerini tercih edin!

Sosyal medyada öğün örneklerimi paylaştığımda takipçilerim şok oluyor! Bulgur pilavı yiyorum diyelim, ‘diyette bulgur yenir mi ki?’ Ayran içiyorum diyelim, “diyette ayran içilir mi?” Bu ve benzeri soruların cevabı evet! Ev yemekleri, kendi yaptığımız içecekler, bulgur, mercimek, buharda pişmiş pirinç hatta haşlanmış patates bile diyette yenir, kilo vermeye yardımcı olur.

İnsana kilo aldıran çok şekerli, yağlı, lokantalarda satılan ağır yemekler, marketlerdeki abur cuburlardır.

İstek gelmesini beklemeden ayağa kalkın!

Günlük beslenmenizden isteğiniz kadar kısın, hareket etmeden kilo veremezsiniz! Çok üşeniyor olabilirsiniz, hareket etmenin kilo vermeye etkisine inanmıyor olabilirsiniz ama bu, gerçeği değiştirmez! Sarkmadan, duraksama dönemine girmeden zayıflamak için her gün spor yapın. Ancak, bu illa ki dışarıda yürüyüş yapma anlamına gelmiyor. Her zaman söylediğim gibi hızlı şarkılar açıp dans edin, evin salonuna minder serip zayıflama hareketleri yapın, evde veya dışarıda koşun, eliptik veya normal bisiklet sürün. Ama mutlaka hareket edin.

Biliyorsunuz ama bu kurala dikkat edin!

Gece geç saatlerde yemek veya akşam yemeğinin ağır olması kilo vermeyi engelliyor ve hatta kilo almaya sebep oluyor. Güne güzel bir kahvaltıyla başlar, ikindi vakti ara öğünü yaparsanız zaten gece acıkmaları veya akşam yemeğinde doymama sorunu ortadan kalkacaktır.

Akşam yemeğinden sonra acıkırsanız aşağıdaki yiyecek ve içecekleri tercih edebilirsiniz:

  • Bir fincan bitki çayı için.
  • Bir adet haşlanmış yumurta yiyin.
  • Bir bardak süt için.
  • Bir kase yoğurt yiyin.

Kilo vermek için hayal gücünüzü kullanın!

Kilo verme sürecinde motivasyon ve sürekliliği sağlamak oldukça zordur. Ancak, hayal gücünüzü kullanıp kolaylaştırabilirsiniz. Nasıl mı? Sabah uyanınca veya gece uyumadan önce zayıflamış, incelmiş halinizi hayal edin. Göbeğinizi saklamak zorunda olmadığınızı, basenlerinizden utanmadığınızı, yürürken nefes nefese kalmadığınızı hayal edin. Hatta bu hayalinizi bir deftere yazın.

Bu yöntem sayesinde bilinçaltınızı yönetir, doğru yemek seçimleri yapmak için beyninizi yönetirsiniz. Biraz zaman geçtiğinde ‘yiyorum ama doymuyorum’ diyen halinizden eser kalmadığını, bir tabak yemekle bile tıka basa tok hissettiğinizi görürsünüz. Tartıda kilonuz eksilir, kıyafet bedenleriniz küçülür, çevrenizden iltifatlar alırsınız.