“Diyet yapamıyorum, iradem zayıf, kilo veremiyorum” gibi sözleri bir kenara bırakıp kilonuzu yöneten insan olmak ister misiniz? Öyleyse, gerçekten kilo verdiren önerilerimi mutlaka uygulamalısınız.

Kilo vermek için sebeplerinizi yazın!

Herkesin dilinde “sağlığım için kilo vermek istiyorum” sebebi var. Elbette, bu doğru ancak bu kadar basit değil… Herkesin kendine özel sebepleri vardır. Eğer, siz bunları yazarsanız kilo vermek için daha hırslı olursunuz. Aşağıda birkaç örnek cümle var:

  • Çevremdeki insanlardan kilomla ilgili kötü sözler duyup üzülmek yerine kilo verip övgüler duymak ve mutlu olmak istiyorum.
  • Fazla yemeğe para verip şişmanlamak yerine dengeli beslenip artırdığım parayla seyahat etmek istiyorum.
  • Düğüne giderken hep aynı siyah elbiseyi giymek yerine kilo verip istediğim renk ve bedende elbise giymek istiyorum.
  • Yürürken nefes nefese kalmak yerine, kilo verip hafifleyip rahatça yürümek hatta koşmak istiyorum.

Bugün oturun ve sizin gerçekten 10 özel sebebi bir kağıda yazın. Bunu saklayın ve her güne başlarken sebeplerinizi okuyun.

Birazdan geçecek deyip sabırlı olun!

Karşınızda arkadaşınız kek yerken diyete sadık kalmak kolay olmayabilir ama amacınızı hatırlayın! O arkadaşınızın vücudu ve istediğini yiyebilir. Ama siz, kilo vermek için bu yola çıktınız. Hani, hep aynı elbiseyi giymekten kurtulacaktınız? Hani, yazın çok terlemekten bıkmıştınız? İşte, bunlardan kurtulmak ancak kendinize verdiğiniz sözü tutmakla olur.

Kek, pizza, börek, kızartma, kola, hazır meyve suyu… Artık hepimiz zararlıların ne olduğunu biliyoruz. Oyleyse, bu düşmanların vücudunuza girmesine izin vermeyin. Kilo verdiğiniz halinizi hayal edin. Sabırlı olun, bir bardak su için. Hepsi geçecek.

Saat başı bir bardak su için!

Fazla kilo problemi olan birçok insan, su içmenin kilo verdirici etkisine inanmıyor, hatta hafife alıyor. İlginçtir, kola veya meyve suyu içen kişi su içmeyi unutuyor! Sonra iştah problemleri, fazla kilo sıkıntıları, sivilce, aşırı terleme gibi sorunlar oluyor.

Tavsiyem çok net: Saat başı bir bardak su için. Şimdi size burada su içmenin faydalarını anlatmak istemiyorum çünkü en az 3 gün boyunca saat başı su içerseniz, kendiniz mucizeye şahit olacaksınız, bunu yapmanızı bekliyorum.

Anlam yüklemeden gerekeni yapın!

Bugün, yoldan on kişi çevirsek kilo vermek için spor yapması gerektiğini bilir. Ama o on kişiden ancak bir tanesi spor yapar. Bunun sebebi, geride kalan dokuz kişinin spor yapmaya duygusal anlamlar yüklemesidir.

Şu an hevesim gelmedi, canım istemiyor, hava sıcak, hava soğuk, geç oldu, erken şimdi gibi duygusal yüklerle spor yapmayı erteler. Siz de bunu yapıyor musunuz? Oysaki, yapmanız gereken bu görevin bir duygusal açıklamaya ihtiyacı yok.

Amaç: Kilo vermek

Araç: Spor yapmak

Durum böyle ise araya duyguları karıştırmaya gerek var mı? Yok tabii ki. Kendinize bir saat belirleyin, hemen spor ayakkabınızı giyin ve dışarı çıkın. Sporunuzu yapın ve eve dönün. Bu kadar basit.