Kadınlarda genital bölge temizliğinin incelikleri vardır. İhmal etmek veya aşırı derecede temizlemek, hastalık riski yaratabilir. Ama merak etmeyin, en yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak, genital bölge temizliği için ipuçları sunuyoruz.

Vajinal temizliğin sağlıklı yolunu seçin!

Tuvalet, cinsel ilişki ya da adet kanaması sırasında tuvalet kağıdıyla sildiğinizde mutlaka önden arkaya doğru temizleniniz. Bu sayede makattaki mikropların vajinaya yayılmasını engellersiniz. Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanınız; çünkü koku ya da renk vermek için kullanılan kimyasal maddeler tahriş edici olabilir.

Bazen tuvalet kağıdı kullanmak can yakıcı olabilir; bu durumda temizlik için bir kap su ile elinizi kullanınız, daha sonra yumuşak bir bezle dokunarak kurulanıp daha sonra ellerinizi sabunla yıkayınız.

Vajinal duş yapmaktan kaçının!

Bazı kadınlar, aşırı temizlik isteği nedeniyle vajinal duş yapmak isteyebilir. Ancak uzmanlar, bu noktada dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Vajinal duş çeşitli sıvılarla vajinanın yıkanması demektir. Vajina kendisini koruyucu sıvılar salgılar. Vajinal duş bu koruyucu sıvıların atılmasına ve yararlı bakterilerin (laktobasil) ölmesine neden olur. Sonuçta temizlik amacıyla yapılmış bir duş vajinal enfeksiyonlara neden olur. Vajinal duş için hazırlanmış birçok sıvı bile vajinaya zararlı kimyasal maddeler içerir. Temiz bir su bile kimyasal etkiyle vajen asiditesini değiştirir ve vajinal enfeksiyonlara neden olabilir.

Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır!

Hijyenik olduğu söylenen sprey, ıslak mendil veya pudraları da kullanmayınız. Bunların içindeki kimyasal maddeler tahriş ve yanmaya neden olabilir. Hassasiyet durumlarında kokulu tampon ve pedleri kullanmayınız.

Genital bölge temizliğinde hassas olun!

Kullandığınız sabun ya da şampuan bile genital bölgenizi tahriş ediyorsa göz yaşartmayan bebek şampuanlarını deneyiniz.

Küveti doldurarak değil ayakta duş şeklinde yıkanınız. Banyodan çıkmadan önce genital bölgenizi sadece su ile durulayınız.

Genital bölgedeki kılların temizliği de başka bir riskli durumdur. Tıraş etmek kıl dönmelerine, tahrişe, kabuklanmalara ve olası kesikler de enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl temizliği için genital bölge lazer epilasyon tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı kumaşlar tercih edin!

Banyodan sonra giyinmeden önce genital bölgeyi kuruladığınıza emin olunuz. Üstünüze çok sıkı oturmayan %100 pamuklu çamaşır kullanınız.

Pantolonlarınızda havalanmaya izin verecek kadar bol olmalı ve sentetik, naylonlu kumaşlardan kaçınınız. Özellikle, vajinal akıntı ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız, tedavi süresi boyunca kot pantolon giyinmekten kaçının.

Uyku sırasında iç çamaşırı giymemeniz havalanmayı sağlamak ve nemden kaçınmak için uygun olacaktır. Bol şortlar giyerek de uyuyabilirsiniz. Külotlu çoraplar da genital bölgenin nemli kalmasında sorumludur, ilk fırsatta çıkarılmalıdırlar.

Vajinal problemler için destek alın!

Eğer her zamankinden farklı vajinal akıntı, kaşıntı, kızarıklık gibi problemler yaşıyorsanız, jinekoloji doktorundan destek alın. Genital bölgede bir tahriş ve kaşıntı hissettiğinizde kaşımamaya çalışınız. Tırnaklar bu bölgeye zarar verebilir ve durum daha da kötüleşir.

Bazı kadınlar bilmeden uyku sırasında kaşınırlar; bu durum fark edildiğinde tırnaklar kısa kesilmeli ve gerekirse gece yatarken ellere eldiven takılarak uykuya geçilmelidir.

Genital bölge temizliği hakkında ipuçlarını öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Genital bölge beyazlatma evde nasıl yapılır?

Genital bölge kokusu nasıl giderilir?

Vajinada kaşıntı için bitkisel tedavi yöntemleri