Görünürde bir sorun olmasa da bu yaşlar, geleceğe yatırım için en doğru zamandır. Hayatın yükü artıkça, daha fazla stres yükleniriz. Stresin etkisiyle daha fazla kortizol salgılayan vücut, su tutmaya başlar. Bu durum kilo alımını kolaylaştırır. Magnezyum, stresin yol açtığı sorunların çözümünde oldukça etkilidir. Tüm yeşil sebzelerin yanı sıra kuru yemişler, tüm hububatlar ve muz da magnezyum açısından oldukça zengindir.

 

B grubu vitaminleri, beyin fonksiyonları, merkezi sinir sistemi ve cilt sağlığımız açısından önemlidir. Kurubaklagiller, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler bolca B vitamini içeriri. Sıklıkla karşılaşılan enfeksiyonlarda C vitamini yardımcıdır. Biber, brokoli, portakal ve lahana C vitamini içeren besinlerdir.  Bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

 

Hücreleriniz serbest radikallerin zararlarından korumak için, günde 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.

 

Konserve besinler yerine, taze olanları tercih edin.

 

Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ve az pişmiş olarak yemelisiniz. Çünkü antioksidan düzeyi çiğ ve taze olanlarda en yüksek seviyededir.

 

Etlerin yağını, tavuğun derisini pişirmeden önce alın. Kırmızı et yerine balık ve tavuk gibi beyaz eti tercih edin. Haftada en az 1 kere balık yemeye özen gösterin.

 

Şeker kullanımını önce yarıya, sonraları dörtte bire kadar indirin. Bazı tatlıların şekerini azaltın. Şeker tadını vanilya veya tarçınla verebilirsiniz.
Dinlenirken veya uzanırken bir şey yememeye gayret edin.

 

Lokmalarınızı iyi çiğneyerek yavaş yemeye özen gösterin. Her lokma arasında 30 saniye zaman geçirin. Yemekleri ayak üstü atıştırmayın.
Günde 30-35 gr civarında lifli besinler tüketin.

 

En iyi anti-oksidan zeytinyağıdır. Çünkü tekil doymamış yağdır ve bol E vitamini içerir.