Makyaj çoğu kadının vazgeçilmezidir. Ancak makyaj esnasında yapılan birtakım hatalar yüzünden olduğunuzdan daha yaşlı görünebilirsiniz. Genç gösteren makyaj tüyolarını öğrenmek istiyorsanız bu haberimiz tam size göre!

Makyaj, kadınların daha güzel ve daha dikkat çekici görünmeleri için başvurdukları bir yöntemdir. Ancak makyaj hataları sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve kötü gösterebilir. Allık, fondöten, kapatıcı gibi makyaj malzemeleri kolay uygulanır gibi görünse de uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşte bu malzemeleri uygularken dikkat edilmesi gerekenler ve genç gösteren makyaj tüyoları:

Fondöten nasıl sürülür?

Kalın ve yoğun bir fondöten sürmek yerine hafif ama örtücü bir fondöteni tercih etmelisiniz. Bazı renkli bir nemlendiricilerde hem yüzünüzdeki renk eşitliğini sağlar hem de cildinizi nemli gösterir. Fondöten uyguladıktan sonra makyaj süngeriyle üstünden geçmeye özen gösterin. Böylece kırışıklıklara dolan fondötenden kurtulabilirsiniz. Cildinizi düzenli olarak nemlendirirseniz az bir fondötenle çok daha genç ve canlı görünebilirsiniz. Unutmayın, cildiniz ne kadar duru ve doğalsa siz o kadar gençsiniz.

Kapatıcı nasıl kullanılır?

Yaş ilerledikçe gözaltındaki deri incelir. Bu yüzden, gözaltına fazla dikkat çekmemek için hafif ve ince kapatıcıları tercih edin. Kapatıcıyı uygularken fırça kullanmaya özen gösterin. Parmakla uygulamak kırışıklıkların görünümüne iyi gelmez. Fırça kapatıcıyı daha iyi dağıtır. Kapatıcı renginizin aydınlık bir renk olması ışıl ışıl bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Ancak aydınlık bir kapatıcı rengi tercih ederken cildinizle arasında çok fazla ton farkı olmamasına dikkat edin.

Pudra nasıl sürülür?

Pudra genelde T bölgesi diye bilinen burun ve çene bölgesindeki parlak görünümü azaltmak için kullanılır. Tüm yüze uygulandığında kırışıklıkları belli eder. Bu nedenle pudra uygularken T bölgesi dışına çıkmamaya özen gösterin. Göz çevrenizin iyi durmasını istiyorsanız, oraya pudra uygulamaktan kaçınmalısınız.

Doğru allık sürmek

Allığı yanaklara uygulamak yerine elmacık kemiklerinizin üstüne sürmelisiniz. Elmacık kemiğinizi kaplayacak büyüklükte bir fırçayla allık uygulamak sizin için çok kolay olur. Allık rengi seçerken doğal renkleri tercih edin. Gül kurusu, şeftali pembesi gibi renkler hemen hemen her cilde uygun doğal renklerdir.

Ruj nasıl sürülmeli?

Ruj sürmeden önce belirgin dudak kalemleri kullanarak dudak hatlarınızın daha net görünmesini sağlayın. Bu yöntem sizi daha genç ve dinamik gösterecek. Dayanıklı rujları ve doğal dudak kalemleri tercih edin. İnce dudaklarda çok parlak ve koyu renkler sert bir görüntü verir. Daha doğal renkler seçebilir, dudak parlatıcısı yardımıyla da dudaklarınızı daha dolgun gösterebilirsiniz.

Parlak farlara dikkat!

Parlak farı düzgün kullanırsanız harika bir görünüm elde edersiniz. Aksi takdirde, olduğunuzdan daha yaşlı ve kötü görünebilirsiniz. Parlak farlarını göz kenarları yerine göz kapağının ortalarında veya iç kısımlarında kullanmalısınız.

Dudak üstü kırışıklıklarını kapatın!

Dudak üstü kırışıklıklar insanı olduğundan daha yaşlı gösteren yaşlanma, çevresel faktörler, sigara kullanımı gibi etkenler yüzünden oluşur. Bu kırışıklıkları cilt tonunuzdan bir veya iki ton açık renkteki kapatıcılarla kapatabilirsiniz. Böylece kırışıklıkların görünümü azalır ve kendinizi daha genç hissedersiniz.

Eyeliner nasıl kullanılmalı?

Eyeliner’ı gözaltınıza uygulamak yerine göz kapağınıza uygulayın. Gözaltına eyeliner uygulamak gözleri daha küçük gösterir ve gözaltı morluklarına dikkat çeker. Bu nedenle göz kapağınızın üstüne sürün ve doğal bir görünüm için ince bir çizgi halinde uygulamaya çalışın.

Genç gösteren makyaj tüyolarının dışında cildinize iyi bakmak, sağlıklı beslenmek ve bol bol su içmek daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Makyaj