İhtiyaçlarınızı ve fazlalıklarınızı anlamak, kendinizi daha iyi hissetmeniz için sadeleşmeye ihtiyacınız olabilir. Her ne kadar mevsim geçişlerinde hem yazlık hem kışlık parçaları kullansak da gardırop düzenleme vakti geldi. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için yazdığımız gardırop düzenleme tekniklerini okuyun ve sadeleşmenin keyfini çıkarın.

Giymediklerinizi ayırın

Bedeninize uymayan kıyafetleri sırf rengini, kumaşını ya da modelini beğeniyorsunuz diye saklamayın. Giymekten sıkıldığınız ancak vermeye kıyamadığınız parçaları da ayırın. Onları ne kadar zamandır giymediğinizi hatırlayın ve ihtiyacı olan birine verin. 

En çok tercih ettiklerinizi öne çıkarın

İddialı ve renkli parçaları bir yerde, her zaman giydiğiniz basic parçaları başka bir yerde tutun. En çok giydiklerinizin her zaman ulaşılabilir olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Parçaları tarzlarına göre ayırın

Kıyafetlerinizi, sık giyilenler, özel günler için olanlar, günlük parçalar gibi gruplara ayırabilirsiniz. Böylece, o gün için aradığınız kıyafeti gardırobunuzda kolayca bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan parçalara karar verin

“Belki giyerim” diye gardırobunuzda beklettiğiniz parçalar yerine gerçekten ihtiyacınız olan parçalara karar verin. Sırf moda diye giymeye bir türlü cesaret edemediğiniz parçalara artık veda etme zamanı! Stilinize uygun seçimler yapmak sadeleşmenin önemli adımlarından biri.

Ayakkabılarınızı düzenlemeyi unutmayın

Ayakkabılarınızı da tarzlarına ve rahatlık durumlarına göre ayıklayın. Rahat edemediğiniz ve sağlık açısından olumsuz etkilerini gördüğünüz ayakkabılarınızı rahat edebilecek birine verebilirsiniz. Giymekten bir türlü vazgeçemediğiniz rahat fakat eskimiş ayakkabılarınızın da aynılarını almaktan çekinmeyin, pişman olmazsınız.

Aksesuarlarınızı gözden geçirin 

Küpeler, saatler, kolyeler, yüzükler ve daha birçok takı gözünüze fazla gelmeye başladıysa sizin için değerli olanları ve çok kullandıklarınızı bir yere ayırın. Sade kombinlerinizi hareketlendirmek için birkaç tane iddialı aksesuar da tutabilirsiniz. Yine de sizin tarzınızı yansıttığından emin olun. Kullanmadıklarınızı, sıkıldıklarınızı ihtiyacı olan birine verin.

Gardırop düzenleme tekniklerini öğrendiniz.

TIKLA OKU: Her kadının dolabında olması gereken 10 parça