Cildimizde pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm elde etmek için fondöten kullanabiliriz. Ancak, mükemmel sonucu almak için fondöten nasıl sürülür, fondöten seçimi nasıl yapılır, fondöten kullanmanın sırları nelerdir bilmemiz gerekir. En yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak size, daha güzel olmanızı sağlayacak öneriler sunuyoruz.

Fondöten sürmenin püf noktaları nelerdir?

Alnınıza, burnunuza ve her iki yanağınızın üzerine birer damla fondöten sürün, parmak uçlarınız ya da bir makyaj süngeriyle aşağı ve dışa yayarak cildinize yedirin. Fondöteni yüzünüzün kenarlarına yedirirken aşağı doğru yaymak, ayva tüylerinin altında birikmesini önleyecektir.

Fondöteni azar azar uygulayın, istediğiniz görünüme ulaşana kadar yavaş yavaş ilave edin. Makyaj malzemelerini eklemek, silmekten daha kolaydır.

Fondötenin düzgün bir şekilde yedirilmesi genellikle ihmal edilen bir adımdır ancak doğal ve makyajsız bir görünüm elde etmek için gereklidir.

Yüzünüzün kenarlarında fondöten izi olmaması için, bir makyaj süngerinin geniş tarafını çene hattınız ve saçınızın başladığı hat üzerinde gezdirin. Fondöteninizin biraz ağır durduğunu düşünüyorsanız, süngeriniz silgi gibi kullanılabilir.

Fazla fondöteni almak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için, süngerinizin temiz yüzeyini kullanın.

makyaj-teknikleri-2015

Fondöten seçimi nasıl yapılmalıdır?

Cildiniz için –ister açık renkli, ister buğday, isterse koyu renkli olsun- doğru fondöten seçmek bir yere kadar deneme yanılma meselesidir. Cilt renginize yakın gözüken cildinizin alt tonlarına uygun 2 veya 3 renk tonuyla başlayın ve çenenizin yanına yan yana sürün. Biraz yedirin. Bu tonlardan biri gözden kayboluyor, diğeri kalıyor mu kontrol edin. Eğer her iki ton da fark ediliyorsa, silin ve bu işlemi iki farklı tonla deneyin. Gözden kaybolur gibi gözükeni kullanın.

Fakat mükemmel bir görüntü tercih ediyor ya da kapatıcı özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, pek çok ürünün, fondötenin özelliği olan kapatıcılığın ötesinde yararları olduğunu da düşünün. Birçok cilt ürünü zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu geniş spektrumlu SPF özelliği taşımaktadır. Ayrıca, farklı cilt tipleri için, farklı formüllere sahip fondötenler de bulunmaktadır. Size uygun olanı seçin.

Hangi formülü tercih ederseniz edin, hedefiniz doğal ışıltınızın yansımasıdır. Bunun anlamı cildinizin alt tonlarıyla uyumlu bir ürün seçmektir.

Soğuk yüzlerin, pembe-mavi alt tonları, genellikle açık renk gözleri vardır, sarışın, kumral ya da siyah saçlıdırlar. Sıcak yüzlerin alt tonları sarı, altın rengidir. Genellikle kahverengi, ela ya da yeşil gözlü, sarışın, kızıl ya da siyah saçlı olurlar.

guzellik-sirlari-unlu-banner