Şeker, sağlık için çok zararlıdır. Farkında olmadan çok fazla şeker tüketiyorsanız dikkat! Şeker bağımlılığı nedeniyle bir süre sonra vücutta problemler ortaya çıkabilir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizde fazla şeker tükettiğinize işaret eden belirtiler öğrenebilirsiniz.

Şeker bağımlılığına dikkat!

Şeker ne yazık ki çoğu kişinin karşı koyamadığı zararlı bir alışkanlıktır. Kanserden obeziteye birçok ciddi hastalığa sebep olur. Gün içinde hiç farkına varmadan çok fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz. Şeker tüketmeyi bırakmanız için vücudunuz size sinyaller veriyorsa bu sinyalleri dikkate almalısınız. İşte fazla şeker tükettiğinizde vücudunuzda ortaya çıkan belirtiler:

Şeker kilo aldırır!

Çok fazla şeker tüketmek insülin direnci oluşturur. Normalde insülin salgılayarak şekeri parçalayan pankreas vücuda giren aşırı miktardaki şeker parçalayamaz. Daha sonra şekeri yağ olarak depolamaya başlar. Fazla şeker tüketimi hem kilo almanıza neden olur hem de pankreasınızı yorarak zarar verir. Ayrıca fazla şeker tüketimi sindirim ve kabızlık problemlerine de yol açar.

Şeker diş sağlığını bozar!

Dişlerin arasına giren ve orada kalan yiyecekler dişleri çürüten asitten üretir. Fazla şeker tüketimi de ağızdaki pH dengesini bozar ve bakterilerin üremesini artırır. Sonunda da dişlerin çürümesine ve diş sağlığının bozulmasına neden olur.

Şeker depresyona neden olur!

Araştırmalar sonucu çok fazla şeker yiyen insanlarda depresyon ve sinir sisteminde problemler görülmüştür. Şeker tüketiminin artmasıyla kişi giderek mutsuz olur, sinirli ve endişeli bir ruh haline bürünür. Böyle durumlarla karşılaşıyorsanız şeker tüketiminizi gözden geçirerek, azaltmalısınız.

Şeker cildi yıpratır!

Şeker ve şekerli gıdalar ciltte yağlanmaya, sivilce problemlerine, kuruluğa, egzama gibi cilt sorunlarına neden olur. Vücuda fazla şeker girdiğinde insülin direnci artarak, pankreas ve karaciğeri yorar. Sonucunda da cilt problemleri ortaya çıkar. Sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız şeker tüketiminizi azaltmalısınız.

Şeker tat alma bozukluğu yaratır!

Fazla şeker tüketmek bir süre sonra bağımlılık yaparak damak tadınızı bozar. Yediğiniz yemeklerden tat almamaya başlarsınız. Bu nedenle yediğiniz şeker miktarını giderek artırırsınız. Şekeri azaltarak tat alma duyunuzun ne kadar geliştiğini görebilirsiniz.

Şekerin sağlığa zararları:

  • Fazla şeker tüketimi kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açar. Kalp krizi riskini artırır.
  • Göbek ve bel çevresinde yağlanmaya neden olur. Fazla şeker tüketmek kişiyi obeziteye kadar götürür.
  • Bağışıklık sistemini zayıflatarak, vücudun hastalıklara karşı mücadele etmesine engel olur.
  • Şeker, vücudun mineral dengesini bozar. Doku ve hücreleri tahrip eder.
  • Fazla şeker tüketimi yaşlanmayı hızlandırır.
  • Pankreası olumsuz etkiler. Kadınlarda pankreas kanserine neden olur.
  • Şeker, kanser hücrelerini besleyerek çoğalmalarına neden olur. Kanser riskini artırır.

Fazla şeker tüketmek, bahsettiğimiz belirtilere ve hastalıklara yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına şeker tüketiminizi azaltarak sağlığınız için doğru bir adım atmanızı tavsiye ederiz.