greyfurt-diyet

Fazla kilo nasıl verilir?

Tartılmak korkuyorsanız, fazla kilolarınıza karşı savaş açma zamanı gelmiş demektir! Diyetisyen Sanem Apa Doğan’a,  fazla kilo nasıl verilir diye sorduk,  6 adımda kilo vermenin püf noktalarını, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularıyla paylaştı.

 • Vücudunuzdaki toksinleri temizleyin

Sağlıklı bir vücut, belli düzeydeki toksinleri vücuttan rahatlıkla uzaklaştırabilir fakat vücutta fazla miktarda toksin varsa doğal denge bozulur. Toksinler hücrelerin içinde birikmeye başlar ve onların çalışmalarını engeller. Günlük işlevini tam yapamaz duruma gelen vücut gerekli enerjiyi üretemediğinden, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlükleri, bellek zayıflığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılır. Bu maddelerin vücutta birikmesini önlemek ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamak için vitamin ve minerallere ihtiyacımız vardır. Antioksidan vitamin olarak bilinen A, C ve E vitaminleri yanında, özellikle çinko ve selenyum mineralleri de “serbest radikal” olarak adlandırdığımız bileşikleri vücuttan uzaklaştırmada görev almaktadır. Bunların yanında yeşil çayda bolca bulunan ve flavanoid olarak adlandırılan maddeler de vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Rahat uyuyun kilo verin

Stres bu dönemde neredeyse herkesin en büyük sıkıntısı. Bazı bitki çayları ise bu konuda stres azaltırken, rahat uyumanızı da destekler. Örneğin; melisa, papatya, lavanta, rooibos ve passiflora içerikli bitki çayları tercih edilebilir. Bu çayların ortak noktaları uykusuzluk, huzursuzluk, baş ağrısı ve stres gibi olumsuz faktörleri kontrol altına alırken sakinleştirici, huzur verici, rahatlatıcı, dikkat toplamaya yardımcı olmalarıdır.

 • Detoks yaparak hafifleyin

Yorgunluk şikayetinizi azaltabilmek için uygulayabileceğiniz en güzel yöntemlerden biri detoks şeklinde beslenmedir. Detoksu 3 gün boyunca uyguladığınızda bile yorgunluğunuzun ne kadar azaldığını fark edersiniz. Özellikle balık yiyerek, bol sebze ve meyve tüketerek, probiyotiklerin etkisinden faydalanarak ve fonksiyonel çay dediğimiz güvenilir bitki çayları tüketerek yapacağınız detoks ile hem fazla ödeminizi azaltabilir hem de karaciğerinizi dinlendirebilirsiniz.

gribe-iyi-gelen-bitki-cayi

 • Detoks etkili bitki çayları için
 1. Biberiye: Hazımsızlık şikayetlerinde yaygın olarak kullanılır.
 2. Funda yaprağı: Doğru bitkiler ile birleştirildiğinde yağ yakımını arttırmaya destek olabilir.
 3. Mate: Metabolizmayı hızlandırır.
 4. Ihlamur: Özellikle tarçınla birlikte zihni canlandırır.
 5. Barut ağacı yaprağı: Bağırsak hareketini destekler. Çok düşük miktarda alınması gerekir.
 6. Kekik: Sindirim sistemini destekler.
 7. Limon: Ferahlık verir.
 8. Tarçın: Kan şekeri dengesini sağlar ve midenin boşalma hızını geciktirir.
 9. Papatya: Sakinlemenize yardımcı olur.
 10. Melisa: Kaliteli bir uyku sağlar.
 • Kilo vermenin anahtarını kullanın

Yoğun koşturma içinde yapılan en büyük hata kahvaltı kadar önemli bir öğünün atlanmasıdır. Unutmayın düzenli, dengeli bir kahvaltı yaparsanız gün içinde hem daha enerjik olur hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz. Özellikle bahar ayları ile meyve ve sebzenin artması kahvaltıda bol renkli ve çeşitli seçenekler bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca sindirim sisteminizin düzenli çalışması için de kahvaltı yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kahvaltıda kafein içeriği yüksek içecekler yerine bitki çayları daha doğru tercihler olur.

[wp_ad_camp_2]

 • Mutlaka ama mutlaka su için

Yeni düzenlemeler, yeni bir yaşam su alışkanlığınızı ikinci plana attırmamalı. Başınız mı ağrıyor nedeni vücudunuzu susuz bırakmış olmanız olabilir. Çevrenizde olan bitene anlam veremiyor musunuz, nedeni susamış olmanız olabilir. Cildiniz kuru ve mat mı, nedeni suyu az içiyor olmanız olabilir. Unutmayın ki su her şeyin ilacıdır. Susama hissi vücutta % 3 lük kayıpla ortaya çıkmaya başlar, %10 luk kayıpta konsantrasyonunuz azalır, baygınlık geçirirsiniz. Bu nedenle susamayı beklemeden gün içinde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

 • Kendinize vakit ayırın

Bu süreçte ve sonrasında yani tüm yaşamınız için rahatlama sağlamak istiyorsanız egzersize zaman ayırmalısınız. Özellikle haftada en az 5 gün 25-45 dakika yapacağınız düzenli egzersiz endorfin salınımı sayesinde size mutluluk verirken rahatlamanıza da neden olur. Egzersiz kan şekeri seviyenizin dengelenmesini sağlar ve sürekli atıştırmadan uzaklaşırsınız. Kendinize ayırdığınız bir zaman olarak düşünmeli ve düzenli şekilde egzersiz yapabilmelisiniz.

Diyetisyen Sanem Apa Doğan’a fazla kilo nasıl verilir hakkında paylaştığı bilgiler için teşekkür ederiz!

ebru-eski-halleri-banner