Far çeşitleri günden güne artıyor. Makyaj yaparken kullandığınız farklı yapıdaki farlar, göz kalemi ve rimelle birleştiğinde bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumda, makyaj artistlerinin tavsiyelerine kulak vermekte fayda var!

“Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlerle far sürerken dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyoruz. Far uygulamasıyla ilgili ipuçları sayesinde kusursuz bir göz makyajı yaratabilirsiniz.

Far bazı uygulayın!

Far bazı, göz makyajınızın daha kalıcı olmasını ve farın göz kapaklarındaki çizgilere dolmasını önler. Far bazını sürdükten sonra gözlerinizi birkaç saniye kapatıp bekleyin. Böylece, baz çizgilere dolmadan cilt tarafından emilir ve far için pürüzsüz bir zemin hazırlar.

Kalıcılığı artırın!

Göz makyajınızın gün boyu bozulmadan kalmasını istiyorsanız far bazının etkisini artırabilirsiniz. Nasıl mı? Far bazını uygulamadan önce, göz kapağını ve göz çevresini bir temizleme suyuyla silin, sonrasında göz kremiyle göz çevrenizi nemlendirin.

Fırçalardan yardım alın!

Fırçalar, göz makyajı uygulamasında önemli role sahiptir. Farı göz kapağınıza uygularken sünger uçlu fırçaları tercih edebilirsiniz. Farları dağıtmak için karıştırma fırçası kullanmalısınız. Göz kapağınız genişse karıştırma fırçasının büyüğünü seçebilirsiniz.

Krem far uygularken…

Krem farlar için en rahat uygulama, parmak uçlarını kullanmaktır. Krem farınız çizgilere dolma yaparsa, yumuşak uçlu bir fırçayla dağıtabilirsiniz. Krem far dışında far kullanmak isterseniz, uyguladığınız fara yakın tonlarda mat bir far seçin. Gölgeli ve buğulu gözler elde etmek için, farı göz kapağınızın katlanma bölgesine sürün ve karıştırmak fırçasıyla dağıtın.

Toz far uygularken…

Toz farları kullanırken, fırçaya fazla ürün almamaya dikkat edin. Fazla ürün aldığınız takdirde, fırçayı silkeleyin ve fazlalıktan kurtulun. Böylece, far uygularken tozutma riski de azalmış olur. Ayrıca, göz makyajını yaparken daha kontrollü hareket edebilirsiniz.

Far paleti seçerken…

Far paleti seçerken, göz renginize ve tarzınıza uygun renkler tercih edin. Renk kaosundan kaçının. Paletin içinde yer alan farların tonları birbirine yakın olmalı. Göz makyajını yaparken, farları karıştırdığınızda uyumlu bir görüntü ortaya çıkmalıdır.

Kalıcı bir göz makyajı için…

Farınızın pigmentasyonu yeterli değilse, fırçanızı nemlendirerek fazla ürün almayı deneyin. Özellikle, metalik veya ışıltılı farları uygularken bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Makyaj hakkında diğer yazılarımız:

Doğru fondöten nasıl seçilir?

Aydınlık makyajın püf noktaları

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?