Dünyada “Kadının Yeni Manifestosu” olarak nitelenen “Lean In” kitabının yazarı aynı zamanda Facebook İcra Kurulu Başkanı Sheryl Sandberg, kadınlara çok özel tavsiyelerde bulundu. Geçtiğimiz gün CEO Club Özel toplantısı için İstanbul’a gelen Sandberg, kadınların iş yaşamında karşılaştığı zorluklar, kadın dayanışması, kadın-erkek eşitliği gibi konularda değerlendirmelerde bulunup tavsiyeler verdi.

– Bir kadın bir erkekten işle ilgili bir iyilik istediğinde yaparsa kadın mutlu oluyor. Ama yapmazsa meşgul olduğu için yapamadığına inanıyoruz.

– Bir kadın bir kadından yardım istediğinde ve yardımı alamadığında iş büyüyor. Gerilim dahi olabiliyor. Sistematik olarak kariyerin tümü boyunca tüm angarya işleri kadınlara yaptırıyoruz. Değiştirmek zorunda olduğumuz şey aslında bu.

– Kadınlar bilgisayar teknolojileri alanında olmaktansa daha çok biyoloji gibi alanları tercih ediyor. Kız çocuklarımıza bilgisayar becerilerini biraz daha fazla kazandırmamız lazım.

– Bilgisayar alanında ve matematikte kız çocuklarının geri kaldığını görüyoruz. Kız çocuklarımızın ilgilerini diri tutmalıyız.

– Kadınların iş hayatında birbirlerine daha fazla destek olmaları gerekiyor. Kadın dayanışması konusundaki duyarlılık gün geçtikçe artacak. Önce kadınların birbirlerine tepeden bakmamayı öğrenmeleri gerekiyor.

– Genç kızlar geleceklerini belirlerken liderlik konusuna odaklanıyor. Çocuğunuz olduğu zaman çok zor kararlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu bir gerçek. Ama üniversitedeki bir kız bunu daha o dönemden düşünmeye başlıyor.

– Geleceğini planlarken ileride yoğun bir iş hayatı ve yanında aile hayatı olacağını biliyor ve düşünürken iş hayatında en tepeye odaklanıyor.