Facebook üzerinden gelen arkadaşlık isteklerinden sıkıldıysanız bu özellik tam size göre. Sosyal medyayı aktif kullanıyorsanız ve sürekli bir “arkadaşlık isteği” geliyorsa, bundan kolayca kurtulabilirsiniz. Fakat şu uyarı yapmak isteriz ki; arkadaşlık isteklerini tamamen kapatamıyorsunuz. Ya “herkese açık” yapabilirsiniz ya da “arkadaşlarımın arkadaşları” seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu özelliği nasıl kullanabilirsiniz bir bakalım.

Bilgisayardan Facebook Arkadaş Ekleme Kapatma

Giriş yaptığınız facebook hesabınızda, aşağıda kırmızı ok işareti ile gösterilen yere tıklayarak “Ayarlar” seçeneğini seçiyoruz.

facebook-ayarlar

Açılan pencerede solda bulunan “Gizlilik” kısmına tıklayın. Açtığınız gizlilik sayfasında ikinci sırada yer alan “benimle kimler iletişim kurabilir” kısmında solda yer alan “Düzenle” butonuna tıklayın.

Facebook-iletisim

Düzenle butonuna tıkladığınız zaman “Herkes” veya “Arkadaşlarımın arkadaşları” seçenekleri karşınıza çıkacak. Eğer “Herkes” derseniz, sizi facebook’ta bulunan herkes arkadaşlık isteği gönderebilir. Eğer “arkadaşlarımın arkadaşları” derseniz, sadece arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin arkadaşları size arkadaşlık isteği gönderebilir. Seçiminizi yaptıktan sonra “kapat” diyerek işleminizi bitirmiş oluyorsunuz.

facebook-arkadas-ekleme-kapatma

Telefondan Facebook Arkadaş Ekleme Kapatma

Telefondan arkadaş isteklerini kapatmak için profilinize girin ve sağ üstte yer alan 3 çizgiye tıklayın. En aşağı inerek “Hesap Ayaları” na girin ve oradan “Gizlilik” seçeneğini seçin.

Facebook-gizlilik-ayarlari

Açılan sayfada, “Sana Kimler Arkadaşlık İstediği Gönderebilir” sekmesine tıklayın. Yine oradan Herkes veya Arkadaşlarımın Arkadaşları seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Eğer “Herkes” derseniz, sizi facebook’ta bulunan herkes arkadaşlık isteği gönderebilir. Eğer “arkadaşlarımın arkadaşları” derseniz, sadece arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin arkadaşları size arkadaşlık isteği gönderebilir. Seçiminizi yaptıktan sonra “kapat” diyerek işleminizi bitirmiş oluyorsunuz.

facebook-arkadas