Herkes mutlu bir evliliği olsun ister. Ancak zaman geçtikçe bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar çözüldüğü takdirde, evlilik ilk günkü gibi mutlu ve sağlam olur. Peki, evlilikte sorunlar nasıl aşılır? İşte cevabı…

Öncelikle durum değerlendirmesi yapmamız gerek. Eşinin alkol ve iddia oynaması evlilikten sonra gelişen bir durum mu? Hangi olaylar bunu tetikledi? Eşin maddi olarak evinizi idare etmekte güçlük çekiyorsa, bilinçaltında kendini yetersiz bir erkek olarak görüyor olabilir.

Size aktarmasa bile, içten içe yaşadığı duygu ve düşünceler, onun kendine dair sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Genel olarak evlilikten korkan erkekler, zaman geçip bir de çocuk doğduktan sonra kendilerini daha çok sorumluluğun altında eziliyor hissediyorlar. Bu durumu aşmaları için eşten gelecek destek son derece önemlidir.

Biliyorum kadın olarak aslında neden bu konuda da senin dik durman ve idare etmen gerektiğini anlamak zor ve haksızlık ama eşit olalım, özgürlüğümüzü alalım gibi söylemler maalesef şu anda bu evliliği kurtarmak için doğru seçenek değil. Bazen maçı kazanmak için önce yeniliyor olmak gerekiyor.

Öncelikle eşini karşına al ve madem alkol kullanıyor, keyifli bir masa hazırlayıp sen de önüne bir kadeh koy, içmesen de eşlik ediyor gibi yap ve kendisine ne kadar güvendiğini, ailesini ayakta tutmak için ne kadar uğraştığını gördüğünü ve onunla gurur duyduğunu anlat.

Senin ve evladı için daha fazla para kazanmak zorunda hissettiği için her şeyden medet umar hale geldiğini ve bu yüzden iddia gibi şans oyunları oynadığının farkında olduğunu ama senin için değerli olanın para değil, onun senin yanında olması gerektiği olduğunu açıkla.

İşin diğer tarafından bakınca onu anladığınızı görmek, onun da belki size duygu ve düşüncelerini açıklamasında yardımcı olabilir. Birlikte haftanın belirli saatlerini tam olarak yan yana geçirmenin çocuğunuz ve evliliğiniz için önemli olduğunu açıklayın.

Erkekler de çocuklar gibidir. Ders çalışması için nasıl ki çocuğa ödül olarak bilgisayarda oyun oynama izni veriyorsak, eşinizle de aynı taktiği kullanın. Sizinle sağlıklı ve keyifli geçireceği iki saat karşılığında, onun istediklerini yapmasına izin verin. Bunu sanki bir aile geleneği olmasını istiyormuşsunuz gibi, haftada iki gün belirli zaman dilimlerinde yapmaya başlayın.

Onun hoşuna gidebilecek aktivitelere katılın. Bir müddet onun sevdiklerini siz de sevin. Adım adım yürüyün. Bir anda büyük şeyler beklemeyin. Onun yuvasındaki huzuru, güveni ve sevgiyi hatırlamasına yardımcı olun.
Eğer bu çalışmalar sonuç vermiyorsa, bir profesyonelden yardım almak için ikna etmeye çalışın.

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

Twitter: @candanunal

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

Okur mektubu

Benim eşimle ciddi sorunlarım var.”Eşinizle konuşun” başlıklı yazınızı okudum. Ben eşimle iletişim kuramıyorum sürekli tv internet telefon zaten eve geç geliyor alkol kullanıyor iddia oynuyor benimle sadece canı istediğinde birlikte oluyor. Dışarı çıkmak istediğimde çıktığımızda hadi dönelim bir an önce diyor, anın keyfini çıkarmıyor.Pek ortak yanımız yok. Biz bu sorunları nasıl aşabiliriz? Ne olur bana bir yol gösterin ağustosta 5.yılımız dolacak inşallah 2,5 yaşında da oğlumuz var. Evliliğimi kurtarmama yardımcı olur musunuz?