evlilik-sahil-mutlu

Bir insan evinde ve ailesiyle mutluysa, hayatta her zorluğun üstesinden gelir, yaşamaktan zevk alır. Bu yüzden, aile içinde birlik, ve beraberlik kavramlarının önemi yüksektir. Yazar Bülent Gardiyanoğlu ile görüştük ve daha güzel, daha mutlu aileler için tavsiyeler aldık.

Güne şükrederek başlayın

Günümüzde çoğu insan güne başlarken kendini olumsuz yönde ya da yargılayarak günlerini planlıyorlar. Güne şikayet ederek başlıyoruz ve onları çağırıyoruz. Bu yüzden güne şükrederek başlarsak, evren de bize şükredeceğimiz bir gün yaşatır.

Pozitif enerjiyle kendinizi sarın

Güne başlarken insanlar küçücük sorunları kafalarında büyüterek onların gün içerisinde patlamasını tetikliyorlar. ’’Yarım saattir traş oluyor! Çorabımı bulamıyorum’’ ve bunun gibi cümlelerle günlerini negatif bir enerji ile adeta sabote ediyorlar. Bu tarz düşünceler sizi erken yorar ve yıpratır, güne hayatınızdaki her şeye şükrederek başlamayı öğrenmeli ve bunu kendinize ilke edinmelisiniz.

Önce durumu kabullenin

Aile içi motivasyonda, hayatınızı paylaştığınız kişi ile iletişim problemi duyuyor ve davranışlarından hoşlanmıyorsanız ilk başta bu durumu kabule geçmeniz gerekir. ’’Eşimi (ya da diğer aile bireylerinden birini) olduğu gibi kabul ediyorum’’ demelisiniz. O kişinin kapasitesinin o kadar olduğunu ve onu değiştiremeyeceğinizi kabul etmelisiniz.

cicek-sevgisi

Hayalinizdeki sizi mutsuz etmesin

Birçoğumuzun hayalinde bir rolmodel vardır ve birlikte olduğumuz kişi o rolmodele uymadığında problemler çıkmaya başlar. Emin olun kafanızdaki rolmodel bu hayatta yok. Bu rolmodel kişi, küçüklüğümüzden itibaren çevremizde gördüğümüz ilişkilerden etkilenip yarattığımız bir modelden öteye geçemez. Önemli olan karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmenizdir. Eşinizi olduğu gibi kabul ettiğinizde mutlu olmaya başlarsınız ve otomatikman eşiniz de sizinle birlikte olmaktan mutluluk duyacaktır.

Haklı olmaktan vazgeçin

Önce aile içindeki bireyler beyaz bayrak çekmelidir. Haklı çıkmak için şikayet etmekten vazgeçin. Çünkü bunlar maskedir, bu maskelerden kurtulmak için niyet edin. Birbirinizi suçlamak sadece olduğunuz yerde saymanıza ve durumunuzu kurtarmayı geciktirmeye sebep olur. Kendinizin hatalarını da olduğu gibi kabul edin ve bu kötü süreci sevgiyle kurtarmak için niyet edin. Eşlerin birbirlerine olan korkularını içlerinden temizlemeleri gerekmektedir.

Kendi korkularına odaklanın

Örneğin; Eşinizin sizi aldatacağını düşünmeniz bir aldatılma korkusudur. Ya da sizi terkedip gitmesini düşünmeniz ayrılık korkusudur. Ve bu korkuya kapıldığınızda sağlıklı düşünemez, hareket edemezsiniz. Karşınızdaki kişi sizin aynanızdır. Onda bulduğunuz her hata ve kusur sizde de vardır. Dışavurum olmuş ya da olmamış hiç farketmez, eleştirdiğiniz taraflarının kendi bünyenizde de olduğunu unutmayın ve sevgiyle çözüm için niyet edin.

mutlu-kadin

Çocukluğunuzu iyileştirin

Aslında bu tür korkular bizim çocukluğumuzdan itibaren yaşadığımız durumların içe vurumlarıdır. Bu durumun gelişmesi ve korkularımızın bizde kalıcı hale gelmesi yetiştirilme tarzımızla alakalıdır. Anne babamızdan sevgi, ilgi ve şefkat görebildik mi? ilgisiz sevgisiz olan ya da aileden biri değil sizi yetiştiren birisi de olabilir .

Önce kendinizi affedip kucaklayın

Sizin kendinize yapacağınız en büyük iyilik kendinizi ve kızgınlıklarınızı affetmektir. Kızgın olan insan iticidir. Önüne gelen tüm mutluluk fırsatlarını farkında olmadan iter. Zaten öfke ve kızgınlık itici güçlerdir. Bu durumda mutluluğun ve huzurun size gelmesini engellersiniz. Eleştirmek, küçük görmek ya da kendinden büyük görmek itici güç için ortam hazırlar. Ve bunlar kötü enerjilerdir. Para rekabeti de kötü bir enerjidir. Evren size der ki: ’’Benim yeterli bolluk bereketim yok mu ki sen para için rekabet ediyorsun?’’ Sizin için evrende yeterince bolluk ve bereket var, siz sadece evrenin bolluk ve bereket kaynağını kullanın.

Değerli bir insan olduğunuzu bilin

Kendi öz güveninizi artırın. Siz değerli ve bütün bir insansınız, eğer sizde değersizlik korkusu varsa karşınızdaki kişiler de size değersiz olduğunuzu hissettirecektir. Çünkü bu sizin düşünceniz ve evrende bu düşüncenizin sürekliliği için çalışacaktır.

Siz nasılsanız etrafınız öyle olur

Unutmayın, kendine güveni yerinde olan, huzurlu ve mutlu olan insanlar kendilerine bolluk ve bereketi daha rahat çekerler ve evren bu şekilde yaşayan insanlara kendileri gibi hayırlı insanlar gönderir. Problemli, sorunlu ve içine kapanık kişiler de kendilerine bu tür insanları çeker. Kendisini o kişiler içinde görür ve onların içinde kendini güçlü göstermeye çalışır. Bu kişiler cesur gözükür fakat kendi içlerinde kendilerini yer bitirirler.

bitki-caylarinin-faydalari

Şimdinin gücünü hissedin

Geçmiş çok tehlikeli bir dönemdir. Sürekli geçmişi yaşamak sizi yorar ve anı iptal eder. Örneğin iki sene önce yaşanmış bir kıskançlık olayını ele alalım. Kıskanan kişi hatasını fark etmiş ve kendini geliştirerek bu tutumundan kurtulmuş. Fakat bir tartışma anında eşi iki sene önce yaşadığı bu olayı gündeme getirerek ’’Sen iki sene önce de beni kıskanıyordun zaten senin ailen de böyle’’ dediğinde karşısındaki kişinin iki sene içinde edindiği gelişimi alıyor ve onu geçmişe götürüyor. O andaki öfkeyle eşini iki sene geçmişe götürüyor ve eşinin kendi için iki sene daha uğraşmasına neden oluyor. Tabii gelebilirse.

Dua edin ki gelsin

Açın ellerinizi ‘’Mutlu olmak için bize yardım et, huzurlu olmak için bize yardım et ‘’ diye Allah’tan yardımını dileyin. Unutmayın, her insan mutlu olmayı hak eder, her çocuk mutlu ve huzurlu ortamda büyümeyi hak eder, her şirket iyi iş yapmayı hak eder, her insan üretken olmayı hak eder.

Güzel sözler söyleyin

Hayatınızdaki insanlara güzel şeyler söyleyin. Bir gün ninemle sohbet ederken şöyle bir soru sordum: Nine rahmetli dedem seni hiç sevdiğini söyledi mi? Ninem düşündü düşündü: Söyledi ya, dedi. Ne söyledi? Dedim. Ninem; ’’Güzel kadınsın ama burnun biraz büyük’’ dedi bana.

Hastalıklar psikolojiktir

Her gün kocasına öfke duyan bir kadın o hasta olduktan sonra suçu başka bir yerde aramamalı. Kocasına öfkesini aktararak, enerjisini çaldığı için ve sevgi vermediği için kocası hastalanmış olabilir mi? Bakın; tıptaki hastalıkların %70 i psikolojiktir. Kocanızla ya da karınızla ettiğiniz kavgaların çoğu onların vücutlarında dışavuruma ulaşır. Lütfen konuştuklarınıza ve davranışlarınıza dikkat edin. Eşinize sevgili ve saygılı olun. Çocuğunuza hoşgörülü olun ve değerli olduğunu sıkça hatırlatın.

Sevgi ve Aşkla

Bülent Gardiyanoğlu

http://www.bulentgardiyanoglu.com

Facebook: www.facebook.com/bgardiyanoglu

Twitter: www.twitter.com/bgardiyanoglu