California Cevizi
California Cevizi

Ben Nasıl Evleneceğim?

Evlilik1 . Görücü usulüyle evlenme: Gelenekselliğin ağır bastığı yörelerde görülen evlenme biçimidir. Bunda kız seçme girişimi, doğrudan doğruya evlenecek gencin annesi, babası veya yakınları tarafından başlatılır. Gencin kızı beğenmesi yeterli değildir.

2 . Kız kaçırma (Düğünsüz evlenme): Ailelerin evliliğe kesin karşı çıkması durumunda kız kaçırma olayı gündeme gelir. Bu durum, sosyo-ekonomik ve diğer sebeplerle en çok kız tarafının engellemesiyle ortaya çıkar. Bu engeller arasında kız tarafının başlık parası istemesi önemli bir yer tutuyor.

3 . Başlık parasıyla evlenme: Başlık, evlenecek gencin kız tarafına ödediği paraya denir. Bu nakit para yanında; altın, ev, bahçe, tarla veya hayvan olarak da gerçekleşebilir. Doğu ve Güneydoğu kırsalında yaygın olan başlık parası üzerinde yapılan pazarlığın sonuçlanmasına “başlık kesme” denir. Başlık, kadını bir mal olarak gören anlayışın ürünü olması yönüyle ilkel bir zihniyetin devamıdır.

3 Yorum

  1. BEN GÜNEYDOĞU ANADOLUYUYM AMA O ESKİDEN OLAN BİİR ADETTİ BAŞLIK PARASI..ŞUAN ÖYLE Bİ ADEt YOK OLANLARDA KÖYDEN GELEN VE YERLEŞEN KİŞİLER İSTER.BİZ BİLE BUNA KARŞIYIZ…

  2. 25 yaşindayim evlenip ayrildim temiz kalpli bir kadınla evlenmek istiyorum bir ömür boyu aldatildim daha aldatilmak istemiyorum tşkl

Yorum Yapın

vestel