Doğru bitkiler sayesinde evinizin her daim güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Sigara dumanı ve diğer kimyasallar, kanserojen maddeler ve yemek kokularının giderilmesi için süs bitkilerinin temizleyici etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak evinizin havasını temizleyen süs bitkilerini Selen Özarslan Aktar’ın bilgileriyle sunuyoruz.

 


 

Gerçek hava temizleyicilerinin süs bitkileri olduğunu söyleyen NASA, evinizin havasını temizlemek için bazı süs bitkilerini öneriyor. Tüm havayı değiştirmek için evinizin her 10 metrekaresine geniş yapraklı süs bitkileri koymanız yeterli. Bu bitkiler evinizdeki oksijen seviyesini yükselterek havada biriken zararlı toksinlerin %87’sini temizliyor. Peki ya hangi süs bitkisi ne işe yarıyor?

 

Philodendron, yeşil örümcek bitkisi, dracena, palmiye, eğreltiotu, sarmaşık, barış çiçeği, çam bitkisi ya da çam ağacı, bal mumu ve papatya gibi bitkiler evin havasını baştan aşağı değiştirmeye yardım ediyor. Bu bitkilerin fazla ışığa ihtiyacı olmadığı için her odaya konabilir. Özellikle egzoz kokusu, yoğun karbondioksit ve diğer sanayi kirliliklerinden korunmak istiyorsanız, çamı deneyebilirsiniz. Philodendron ise tahta eşyaların yapımında kullanılan zehirli maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.


 

 

 

Açelya, kasımpatı, ağlayan incir gibi bitkiler amonyak emer ve boyalarda bulunan trikloretilen maddesini yok ederek daha sağlıklı bir ortam yaratır. Özellikle ağlayan incir bitkisi evin her yerinde bulunan formol maddesini yok eder.

Karbonmonoksit ve formaldehit ile beslenen kurdele çiçeği, alerji yapan maddeleri yok eder ve havayı temizler. Plastik, deterjan, mürekkep ve sigara dumanında bulunan benzen maddesini yok etmek için evinize sarmaşık koymanız yeterli.

Spatilyum, peygamber kılıcı, dracaena marginata, kaynana dili, kanser yaptığı düşünülen trikloretilen maddesini yok etmeye yardımcı olur.