Şehir hayatı ve iş temposu stresi artırır ve yıpranmanıza neden olur. Sizi strese sokan ortamlardan uzaklaşmanız veya o ortamda değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu ortamların başında, en çok vakit geçirdiğiniz yer olan eviniz gelir. En yakın arkadaşınız olarak sizlere, evinizdeki stresi azaltacak öneriler sunuyoruz.

Fazla ve gereksiz eşyalardan kurtulun!

Kalabalık ve göz yoran bir ev stresinizi artırabilir. Bu nedenle, sade bir ev ortamı yaratmak gerekir. Fazla aksesuarları ve kullanmadığınız eşyaları atın veya ihtiyacı olan birine verin. Hasarlı olanları da tamir etmeye çalışın, edemiyorsanız onlardan da kurtulabilirsiniz. Daha az eşyayla daha huzurlu bir ortam yaratın. Böylece, temizlik işini de kolaylaştırmış olursunuz.

Evinizi her zaman temiz tutun!

Evinizi düzenli olarak temizleyerek, kirden ve stresten arınabilirsiniz. Ferah ve temiz bir evde yaşamak, stresinizi azaltmaya yardımcı olur. Temizlik yaparken ve yaptıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Evinizde sık sık egzersiz yapın!

Egzersiz yapmak, stresi azaltır ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Hareketsiz bir yaşam strese ve depresyona neden olur. Evinizde egzersiz için, küçük de olsa bir alan belirleyin. Spor salonlarına gitmekten hoşlanmıyorsanız, burada rahat bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz.

Kendinize yeni hobiler bulun!

Evinizde güzel zamanlar geçirmek için, hobiler edinebilirsiniz. Örneğin resim yapmak, stresinizi azaltır ve zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirmenizi sağlar. Tuval veya bir kağıda resim yapmanın dışına çıkarak, odanızın duvarından bir bölüm seçin ve hayal gücünüze göre boyayın. Böylece, evinizdeki stresli ortamdan kurtularak, renkli bir dokunuş yapmış olursunuz.

Evinizde size iyi gelen insanlarla olun!

Evde yaptığınız değişikliklerin yanı sıra, evinizde birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar da stresi azaltma konusunda çok etkilidir. Sizi strese sokan ve mutsuz eden insanları evinizden uzak tutmaya özen gösterin. Evinizde mutsuz anılar biriktirmek yerine, keyifli anılar biriktirin. 

Evinizdeki stresi azaltacak önerileri öğrendiniz. Stres hakkında diğer yazılarımız:

İş stresinden kurtulmanın yolları

Stresten korunmanın yolları

Stresten kurtaracak bitki çayları