“Evimi yenilemek istiyorum” diyenler için hem ekonomik hem pratik hem de şık önerilerimiz var!


Koku

Nasıl bir sinema veya tiyatroya giderken herşey paltonuzu vestiyere vermekle başlıyorsa evde de ilk hisler kokuyla başlıyor. Kapıyı açıyorsun ve daha eve girmeden bir kokuyla karşılaşıyorsun. Şöyle bir bakış vardır eğer evini kolayca satmak istiyorsan yeni pişmiş kek kokusu satışı kolaylaştırır derler. Peki senin evin nasıl kokuyor?  Bu arada kokularının moralimizi de etkilediğini biliyor musunuz? Köknar ağacı stresi alıyor, okaliptus dinçlik sağlıyor, ylang-ylang ise duygusal olmamızı sağlıyor. Suya biraz istediğiniz kokuda aromatik yağ ekleyin ve evde sağa sola serpin. Depresyonun ilacı ise mandalina, portakal kokusu ve turuncu renk olduğunu biliyor muydunuz?

Renk

Renk ev dekorasyonunun ana parçasıdır. Avrupada dinlenme odalarını yeşil ile tarif ederler. Ortamda hangi rengin olduğuna bağlı dinlenmek veya aktif olmak. Eğer bulunduğun ortamda kendinizi huzursuz hissediyorsanız hemen çevrenizdeki renklere bakın. En fonksiyonel renk beyazdır. Duvarları yeniden boyamadanda tekstil ve mobilyalarla ortamı dekore edebiliriz. Aslında siyah renk tüm yaşadığımız alanlarda tercih edilen bir renk değildir hatta mobilyalarda bile kullanılmasını önermiyorlar. Siz evin renk paletini perde, ara bölmeler, battaniye, yatak örtüsü, masa örtüsü vs. ile değiştirmek her zaman elinizdedir. Renk haricinde diğer önemli şey ise ışıktır. Güzel bir lamba, avize bulunduğumuz mekanı konforlu bir ortama çevirebilir.

Yeşillik- naturallik

Kentteki telaş insanları yorar. Bazen insanlar şehir yaşamından kaçıp uzaklaşmak isterler. Bunu yapmaya ya zaman elvermez yada koşullar hatta gideceğimiz yeride bilemiyebiliriz. Evinizde doğal rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlayabilmek için yeşillikler, çiçekler, ufak bir süs şelalesi, akvaryum vs. kullanabilirsiniz. Hatta kendinizde yeşilliklere, akvaryumdaki balıklara bakamayacak zamanınız olmasa bile boş bir akvaryumdaki su bile yeterlidir sizin için. Suni yeşillikleri bence ihmal etmeyin her nekadar gerçek olmasa da. Mobilyalarınızı ekolojik malzemelerden yapılmış olanlarından seçmek gibisi yoktur, bütçe elverirse tabi ki.

Aksesuarlar

Ufak tefek aksesuarlar sizin kişiliğiniz,i hobilerinizi belli eder. Hatta kullandığınız bu şeyler evinizin dekorasyon uymasa bile aldırmayın. Komşularınız pek beğenmesede sonuçta evde yaşayan sizsiniz ve hoşunuza gidiyor bu ahenksizlik… Bazen en ufak bir ev bile çok büyük bir evden daha huzurlu olabilir bunu unutmayın.

Temiz hava

Evdeki bütün çöplerden kurtulun. Kullanmadığınız tüm eşyalardan kurtulun hatta bu mobilya olsa bile. Tüm dolaplarınızı tekrar gözden geçirin. Ufak tefek şeyleri düzenli bir biçimde çekmecelere kaldırın. Arkadaşlarını çağır eşyalarını atmaya eğer isterlerse onlara verebilirsinde. Evi hava alabilecek kadar boşaltın. Eğer yaşadığınız alan ufaksa kompakt mobilyaları tercih edin japonlar gibi. Evin dekorasyonunda değişik katmanlar uygulayın. Yatağı tavanın hemen altında olacak şekilde kullanabilirsiniz, Podyumlarla bölümleri ayırabilir, sürme kapılar dolaplar kullanabilirsiniz. Komidininiz gerektiğinde masa olabilir, askılı raflar kullanabilirsiniz.

 

Ev Dekorasyonu Önerilerini Görmek için Fotoğraflara Tıklayın!

 

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/Q-_iYmdnfEA” frameborder=”0″ allowfullscreen]