nasil-yogurt-yapiyorum

Çocukluk günlerimin en heyecanlı anlarından biri, annemin evde yoğurt yapmasını izlemekti. Büyük bir tencerede sütü mayalar, kat kat battaniye sarıp misafir odasına kaldırır, o söyleyene kadar açmamam için tembihlerdi. Bir gün sonra taş gibi sert ve mis kokulu yoğurdu gördüğümde bunun bir mucize olduğunu düşünür, anneme hayranlığım artardı.

Ailenin en iyi yemek yapan kadınlarından birinin kızı olsam da, evde yoğurt yapmaya birkaç ay önce New York’a taşınınca başladım. Çünkü, buradaki yoğurtlar bütçemi sarsacak kadar pahalıydı ve lezzetinden hoşlanmıyordum. Genetik mirasımın sağlamlığına güvendim, evde yoğurt yapmak için kolları sıvadım. Hayattaki en büyük başarılarımdan biri olarak evde taş gibi sert ve yoğun kıvamlı yoğurt yaptığımı söyleyebilirim! Önce, evde yoğurt nasıl yapılır basitçe anlatacağım sonraki yazımda ise evde yoğurt yapmanın püf noktalarını anlatacağım. Üçüncü yazıda ise yoğurt mayası tutmadığında ne yapabiliriz, maya için neler kullanabiliriz gibi bizzat deneyip öğrendiğim noktalara değineceğim… Hadi başlayalım!

[wp_ad_camp_2]

Malzemeler,

  • 2 litre tam yağlı süt
  • 1 yemek kaşığı tam yağlı yoğurt
  • Kalın bir battaniye
  • Cam geniş bir kap
  • Kevgir veya süzgeç
  • Porselen bir tabak veya fincan
  • Tahta kaşık

Hazırlanışı,

Maya olarak kullanacağım yoğurdun oda sıcaklığına gelmesi için buzdolabından çıkarıyorum. Maya ne kadar ılık olursa, sonuç o kadar iyi olacaktır.

Sütü tencereye alıp kaynaması için ocağın üzerine koyuyorum. Kaynarken taşmasını önlemek için içine porselen bir tabak veya fincan yerleştiriyorum.

Sütün içindeki su olabildiğince buharlaşıp köpürene kadar kaynatıyorum. Tahta kaşıkla birkaç kez karıştırıyorum. Ama kaynatmayı abartmayın tabii ki, birkaç kez köpürmesi yeterlidir ve dikkat edin dibi tutmasın. Ben genelde ocağa koyduğum andan itibaren orta ateşte 20 dakika tutuyorum.

Ben yoğurt yaparken pastörize yani kutu süt kullanıyorum çünkü New York’ta ancak bunu bulabiliyorum. Ama İstanbul’da yaşarken, Kara Halil Gıda Süt çiftliğinden telefonla doğal süt sipariş veriyordum, eve geliyordu. Eğer sizin böyle bir fırsatınız varsa, bence değerlendirin. Yoğurdunuz daha güzel olur 🙂

Sütün kaynama aşaması
Sütü kaynatırken taşmaması için fincan koyuyorum.

Süt kaynadıktan sonra ocaktan indirip mayalama sıcaklığına inmesi için bekletiyorum. Bu taş gibi ev yoğurdu için en önemli noktalardan biridir. 15 dakikada bir sütün sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Doğru sıcaklığı bulmak gerçekten çok ama çok önemli.

Bunun için ben “anne yöntemi” kullanıyorum 🙂 Serçe parmağımı sütün içine batırıyorum, 10’a kadar saymaya başlıyorum. Ama 7’ye gelirken süt hafif hafif elimi yakıyor, işte o zaman süt mayalamak için hazırdır. Anlaştık mı? Sütün içine serçe parmağınızı batırın, 10’a kadar sayın ama 7’ye geldiğinde eliniz yanmaya başlasın. Eğer çok sıcaksa soğuması için bekletirsiniz, soğumuşsa bir tık daha ısıtabilirsiniz.

Yoğurt mayası oda sıcaklığında bekliyor
Yoğurt mayası oda sıcaklığında bekliyor

Sütümüz hazırsa, şimdi mayalama aşamasına geçebiliriz. Burada yine bir püf noktası var, mayamızın şok olmaması için öncelikle küçük bir kapta, sıcak sütten bir kepçe alıp iyice çırpıyoruz.

Geniş cam bir kaba tencerede ısıttığımız sütü alıyoruz, içine az evvel kapta karıştırdığımız mayayı ilave ediyoruz. Birkaç kez tahta kaşıkla karıştırıyoruz.

Yoğurt mayasını sütle seyrelttim.
Yoğurt mayasını sütle seyrelttim.

Şimdi geldik yoğurdun mayalanması için ideal sıcaklıkta tutmaya, kader anına! =) Eğer kış mevsimindeyseniz ve eviniz pek sıcak değilse battaniyeye; sıcaksa birkaç kat sofra bezine sarmanızı öneriyorum.

Kullanacağınız örtüyü düz bir zemine serin, tam ortasına geniş cam kasenizi yerleştirin. Yoğurt mayalanırken buhar yapıp sıvılaşmaması için kasenin üzerine bir süzgeç veya kevgir yerleştirmeniz gerçekten çok önemli. Şimdi, birkaç kat örtüyle yoğurdunuzu hava girmeyecek şekilde sarın.

Mayayı ekleyip karıştırdım.
Mayayı ekleyip karıştırdım.

Ben genelde yoğurdumu geceden yaptığım için sabaha kadar bekletiyorum. Eğer siz, gündüz yapıyorsanız en az 8 saat hiç kıpırtmadan, “aaa olmuş mu acaba?” deyip örtüyü açmadan bekletin! =)

Süper an geliyor: Örtüyü açıyorsunuz ve mis kokulu, yoğun kıvamlı yoğurdunuz sizi bekliyor. Şimdi, soğutma aşamasına geçelim. Dikkatli bir şekilde yoğurdumuzu, kapağı açık şekilde buzdolabına koyup en az 12 saat bekletiyoruz. Ev yoğurdu bekledikçe güzelleşiyor çünkü. Dayanabilirseniz, 24 saat olsun.

evde-yogurt-yapimi-son
Yoğurdun mayalanması için örtülerim hazır, zemine yaydım. Üzerine buhar yapmaması için süzgeç yerleştirdim.

Bu ev yapımı yoğurdunuzdan mutlaka 1 kaşık ayırın ki gelecek yoğurtlarda kullanın.

Evde yoğurt yapmak beni çok mutlu ediyor. Hem böyle bir yeteneğim olduğu için hem kendimi faydalı besinlerle beslediğim için kendimle gurur duyuyorum!

Yoğurdumun son hali bu, buzdolabına girmeye hazır :)
Yoğurdumun son hali bu, buzdolabına girmeye hazır 🙂

arzu-karabulut-sonHafif ve mutlu günler dilerim! 🙂

Arzu Karabulut

Yüksek Topuklar / Genel yayın yönetmeni

Facebook: https://www.facebook.com/YuksekTopuklarNet

Instagram’dan takip etmek için: https://instagram.com/arzukarabulut1