Evde saç boyama, püf noktalarına dikkat edilerek yapıldığında kuafördeki boyadan farksız olur. Üstelik kuaföre harcayacağınız para cebinizde kalır. En yakın arkadaşınız olarak sizlere evde saç boyamanın püf noktalarını sunuyoruz. Sunduğumuz ipuçlarıyla istediğiniz saç rengine, kalıcılığı artırarak ulaşabilirsiniz.

Saçları bilinçsizce boyamak, hem saçlarınıza zarar verir hem de boyanın kalıcılığını azaltır. Boyanın etkisi yok olduğunda, tekrar tekrar boyamak isteyebilirsiniz. Bu da saçlarınızın yıpranmasına neden olur. Bu nedenle, evde saç boyarken püf noktalarına dikkat etmek gerekir. İşte evde saç boyamanın püf noktaları…

 • Saç boyama işlemi sırasında saçlarda bulunan doğal yağ, boyanın etkisini artırır ve saça verdiği zararı azaltır. Boya yapmadan 1 veya 2 gün boyunca saçlarınızı yıkamamaya özen gösterin. Kirli saçlar, boya için daha idealdir.
 • Saç boyasının rengine karar verirken saç tonunuzdan çok açık veya çok koyu tonlara gitmeyin. Özellikle, açık tonlarda bulunan açıcı maddeler saçlara zarar verebilir. Bu nedenle, saç renginizle benzer tonları deneyin. İlk kez saç boyayacaklar için, geçiciliği yüksek olan saç boyaları daha doğru bir tercihtir.
 • Saç boyama işlemine başlamadan önce saçlarınızı iyice tarayın. Karışan saçların açılmasını sağlayın. Böylece, saç boyarken boya eşit miktarda dağılır ve istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

 • Saç boyamayı daha pratik ve kolay bir hale getirmek için, saçınızı bölümlere ayırın ve toka ile tutturun. Böylece, saçlar birbirine karışmaz ve ayırdığınız bölümleri sırayla rahat bir şekilde boyayabilirsiniz.
 • Saç boyası miktarını, saçlarınızın uzunluğuna ve kalınlığına göre değiştirebilirsiniz. Örneğin, kalın telli ve dolgun saçlara sahipseniz bir kutu boya size yetmeyecektir. İki kutu boyayı karıştırarak, tüm saça eşit miktarda yetmesini sağlayabilirsiniz.
 • Boyama işlemi için, saç boyama fırçası, karıştırma kabı ve eldiveniniz olmalıdır.
 • Boyaya başlamadan önce, alnınıza, şakaklara ve kulak arkalarına krem sürebilirsiniz. Böylece, boya işlemi sırasında o bölgelere bulaşan boyalar daha kolay çıkacaktır.
 • Doğru saç boyama için, saçları dipten sona doğru boyamanız gerekir. Tüm saç tellerine eşit miktarda boya geldiğine emin olmalısınız.

 • Kullandığınız saç boyasının açıklama kısmını iyice okuyun. Bekleme süresine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Boyamaya başladığınız saati unutmayın. Saç boyasını uzun süre tutmak, rengin kalıcılığını arttırmaz, saçlara zarar verir.
 • Saç boyama işlemi bittikten sonra, saçlarınıza bone geçirin. Bonenin üstüne havlu sararak, saçları sıcak tutabilirsiniz. Bu yöntem, boyanın kalıcılığını artırır. 
 • Boya işlemi bittikten hemen sonra, cildinize temas eden saç boyalarını temizlemeye özen gösterin.
 • Zaman dolduğu an, saçlarınızı ılık suyla durulamalısınız. Yıkama suyu berraklaşana kadar saçınızı yıkamaya çalışın.
 • İlk durulama işleminde şampuan kullanmak yerine sadece su ile saçlarınızı yıkayın. Bir-iki saat bekledikten sonra şampuan kullanabilirsiniz.

Evde saç boyamanın püf noktalarını öğrendiniz. Eğer saç renginizden memnun kalmadıysanız, saçlarınızı tekrar boyamak için en az iki hafta beklemelisiniz.

Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Saç rengini evde doğal yollarla açma

Genç gösteren saç modelleri ve renkleri

Ten rengine göre saç rengi seçimi