Havalar ısınmaya başladı! Ayakları, açık ayakkabılara, terliklere hazırlamanın zamanı geldi. Yaz aylarında ayakların bakımlı görünmesi için düzenli olarak pedikür yapmak gerekli. Bunun için kuaförde veya güzellik merkezinde saatlerinizi harcamanıza gerek yok! Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için evde pedikür nasıl yapılır anlatıyoruz.

Saatlerce güzellik merkezinde veya kuaförde zaman kaybetmek istemiyorsanız, bu haberimiz tam size göre! Evde sadece birkaç adımla pedikür yapabilirsiniz.

İlk adım: Ayak banyosu

Eğer ayak parmaklarınızda oje varsa, bir parça pamuk ve asetonla onları temizlemelisiniz. Sıcak su içine bir miktar deniz tuzu ve beğendiğiniz kokulu yağlardan birini ekleyerek ayaklarınızı, 10 dakika kadar, bu suda bekletebilirsiniz. Ya da kullanmadığınız bir saç kreminiz varsa, sıcak suyun içine ondan bir miktar ilave edebilirsiniz.

Ölü derilerden kurtulun!

Temiz bir havluyla, suda beklettiğiniz ayaklarınızı kurulayın. Sonrasında topuk taşı veya ponza taşıyla ayaklarınızdaki ölü derileri temizleyin. Bunu yaparken özelikle dikkat edilmesi gereken kısım, ayağın üst kısmını ovalamamanız ve topuk taşını çok sert kullanmamanız. Çünkü ayağınızın üst kısmının derisi, alt kısmına göre çok daha ince olduğu için tahriş edebilirsiniz. Canınız acıyabilir.

Yumuşacık ayaklar için masaj yapın!

Ayaklarınıza yeteceğini düşündüğünüz miktardaki zeytinyağı, tuz ve şekeri karıştırıp, bu karışımla ayaklarınızı ovun. Bu sayede hem ayaklarınıza masaj yapmış olacaksınız hem ölü derilerden arındıracaksınız hem de ayak ve topuklarınızın yumuşacık olmasını sağlayacaksınız.  İşlemin ardından ayaklarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kesin!

Tırnaklarınız uzunsa tırnak makasıyla, çok derine inmeden kesin. Ayrıca dikkat edilecek başka bir noktaysa tırnakları, tırnak yatağına çok yakın kesmemektir. Tırnak keserken kesinlikle yolmayın ve köşeli kesmeye dikkat edin. Köşeli kesmek, yuvarlayarak kesmeye göre hem daha güzel görünür hem de tırnak batmalarına karşı daha iyidir.

Ayaklarınızı nemlendirin!

Nemlendirici bir kremi ayaklarınıza ve parmaklarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Böylece hem ayaklarınız nemlenmiş olur hem de siz rahatlamış olursunuz. Tırnaklara manikür yağı veya gül yağı sürerek yumuşayıp canlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Tırnak eti bakımı 

Tırnak diplerindeki etler, tırnakların üzerini çok fazla kaplıyorsa geri itin. İsterseniz bu etleri kesebilirsiniz de; ancak bu konuda deneyimli değilseniz evde yapılan pedikür için çok fazla önerilmemektedir. Yara olmasına ya da enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Son adım: Oje sürün!

İstediğiniz renkte bir ojeyi önce bir kat sürüp, kuruduktan sonra ikinci katı da sürerek pedikürünüzü tamamlayabilirsiniz.

Evde pedikür nasıl yapılır, öğrendiniz.