El bakımı özellikle kadınlar için önemli bir faktör. Güzel ve bakımlı bir ele sahip olmak için uygulayabileceğiniz manikür yapma tekniklerini sizler için derledik.

Ellerimizin bakımı ve güzelliği pek çok zaman pek çok şeyden mühim olabiliyor. Bizim için bu kadar mühim olan tırnak bakımını kendimiz de yapabiliriz. Kuaföre gitmeden evde manikür yapmak çok basit! Nasıl mı? İşte evde manikür yapmanın tekniklerini sizler için derledik.

Ellerinizin sığabileceği ölçüde bir kaba sıcak su doldurun

Tırnak ve tırnak etlerinizin yumuşaması ve temizlenmesi açısından manikür başlangıcı öncesi ellerinizin sıcak ve sabunlu suda (kaynar olmasın) bekletilmesi gerekir. Ellerinizi suyun içerisinde 10 dk. kadar bekletmeniz yeterlidir. Lavanta yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi bitkisel ve pek çoğu hoş kokulu bitkisel yağları manikür suyunuza ekleyerek daha yumuşak, kolayca törpülenen ya da kesilen tırnaklara ve tırnak etlerine sahip olabilirsiniz.

Sararmış ve güçsüz tırnaklarla başa çıkın

Sararan, kırılan, güçsüz tırnaklardan şikayetçi olanlar için limon en iyi çaredir. Hem manikür suyunuza katacağınız yarım limonun suyu ile hem de yumuşayan tırnaklarınıza masaj yapacağınız limon kabuğu ile daha sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Düzgün tırnaklar için törpü kullanın
Ellerinizi yumuşatıp arındırdıktan sonra tırnaklarınızı kesip törpüleyebilirsiniz. Düzgün, eşit tırnaklar için törpü kullanmak büyük önem taşır. Tırnaklara zarar vermemek adına metal yerine kağıt ya da cam törpü kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Tırnak etlerine savaş açın
Tırnaklarınızı kestikten sonra ellerin bakımsız görünmesine yol açan uzun, koparılmış tırnak etlerini bir törpü ya da kürdan yardımıyla ittirip ardından özel makasıyla kesmeniz gerekir. Eğer tırnak etleriniz azsa sadece geriye doğru itmeniz yeterlidir.

Pamuk gibi ellere kavuşun
Törpülenmiş ve tırnak etlerinden arınmış tırnaklarınız ve ölü derilerinden arınmış elleriniz için manikürde son adım nemlendirme işlemidir. Bir el kremi yardımıyla hem ellerinizi hem de tırnaklarınızı masaj yaparak nemlendirebilirsiniz.

Oje ile ışıldayın
Tırnaklarınızın ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız manikürünüze son noktayı oje ile koyabilir, şeffaftan beyaza, pembeden kırmızıya pek çok renk arasından seçim yapabilirsiniz.