Solgun ve mat saçlara sahipseniz ve saçlarınıza şekil vermekte zorlanıyorsanız, evde keratin bakımı deneyebilirsiniz. En yakın arkadaşınız olarak sizler için, keratin bakımını araştırdık. Güçlü ve parlak saçlar için haberimizi hemen okumaya başlayın!

Keratin nedir?

Keratin, hücrelerde bulunan, lifli bir protein grubudur. Tırnak, saç ve kıl gibi üst deri üzerinde bulunan yapıları oluşturur. Bakımlı saçların olmazsa olmazıdır.

Keratin bakımının faydaları nelerdir?

Saçlar, ısı veren işlemler, boya ve renk açma işlemleri, bazı saç ürünleri, mevsim değişiklileri gibi birçok etkene maruz kalarak yıpranır. Tüm bunlara düzensiz ve sağlıksız beslenme de eklenince saç güçsüzleşir, saçtaki keratin kaybolur. İşte tam bu noktada, keratin bakımı yaparak saçlarınızı tekrar eski gücüne kavuşturabilirsiniz. Güçlenen saçlar, dış etkenlerden daha az etkilenir. Keratin bakımı, saç tellerini dış etkenlere karşı korumanıza yardımcı olur.

Saçlarınız matlaştıysa, dökülmeler arttıysa, kopmalar meydana geliyorsa, taramak ve şekil vermek zorlaştıysa ve saç telleriniz giderek inceliyorsa, saçlarınızın keratin bakımına ihtiyacı var demektir.

Evde keratin maskesi nasıl yapılır?

Saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak sandığınız kadar zor değil. Son zamanlarda çok sık duyduğumuz keratin bakımını, evinizde aktardan veya kozmetik marketlerden alacağınız keratin ürünleriyle yapabilirsiniz. Ancak bir markanın keratin maskesini satın alırken, silikon içermeyen ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Evinizde uygulayacağınız ürünün öncelikle içeriğini inceleyin ve içeriğinde nelerin olması gerektiğini önceden araştırın.

Keratin bakımına başlamadan önce saçlarınızı kaliteli bir şampuanla yıkayın. Bu yıkamayla, saç derisindeki pullar ve kepek temizlenmiş olur. Daha sonra bakım ürününü temiz saça eşit şekilde uygulayın. 15-20 dakika saçınızda bekletin. Beklerken çok yüksek ısı olmamak koşuluyla, fön makinesi ile saçın ürünü daha iyi emmesi için destek verebilirsiniz. Son olarak, saçlarınızı yıkayın ve kurutun. Kurutma bittiğinde fön makinesi veya maşa ile saçlarınıza şekil verebilirsiniz. Bu işlemler bittiğinde, saçlarınızın parladığını göreceksiniz.


Keratin bakımından sonra bunlara dikkat edin!

  • Keratin bakımı etkisinin uzun süre devam edebilmesi için bazı noktalar dikkat etmelisiniz:
  • Bakım yaptıktan sonra saçlarınızı 48 ile 72 saat boyunca yıkamayın.
  • Terlemeye yol açacak hareketlerden uzak durun.
  • Saçlarınız ıslanır veya nemlenirse fön makinesi ile hemen kurutmalısınız. Saçınızın kendi kendine kurumasını beklemeyin.
  • Saçlarınızı çok sıkı bağlamayın, sert tokalar ve saç bantları kullanmaktan kaçının.
  • Saçlarınızı kulağınızın arkasına sokmayın.
  • Sülfatsız ve köpüksüz şampuanlar tercih edin. Aksi takdirde, saçın yüzeyi aşınır ve dış yüzeyi zarar görür.
  • Sülfat benzeri kimyasallar içeren saç ürünlerinden uzak durun.
  • Bakım yaptıktan sonra, keratin içerikli şampuan ve kremlerden de uzak durmanızda fayda var. Çünkü fazla keratin saçlarınızın ağırlaşmasına neden olur.

Evde keratin bakımı nasıl yapılır, öğrendiniz. Bu bakımı belirli periyodlarla yaparak, saç yapınızdaki proteinlerin sürekliliğini sağlayabilirsiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Boyalı saçlar için bakım önerileri

Parlak saçlar için ne yapmalı?

Kepek için bitkisel çözümler