evde-grip-tedavisi

Evde grip tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz ağrısı, öksürük, yüksek ateş ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren grip için evde tedavi yöntemlerini araştırdık. ‘Yüksek Topuklar’ olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, evde grip tedavisinin yollarını paylaşıyoruz.

Bol bol sıvı tüketmelisiniz

Evde grip tedavisinde bol bol sıvı içmek size yardım edebilir. Su, meyve suyu, et veya tavuk suyu ya da ballı limonlu ılık su susuzluğu önlüyor ve burun tıkanıklığını açıyor. Vücudunuzun susuz kalmasına yol açan kahveden, kafeinli içeceklerden uzak durun.

Tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz

Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyip gargara yaparsanız boğazınızı rahatlatacaktır.

[wp_ad_camp_2]

Tuzlu burun damlası kullanabilirsiniz

Reçetesiz satılan tuzlu burun damlaları ya da spreyleri burun tıkanıklığınızı açar. Uzmanlar, bebeklerde ve daha büyük çocuklarda burun spreylerinin güvenle kullanılabileceğini söylüyorlar.

Tavuk suyu çorba içebilirsiniz

Anne-babalar, hasta çocuklarına tavuk suyu çorba içirirlerdi. Şimdi bilim adamları tavuk çorbasını test ettiler ve grip ile soğuk algınlığı belirtilerini iki şekilde hafiflettiğini belirlediler. İlki, tavuk suyu çorba nötrofillerin hareketini engelleyerek antiinflamatuar gibi etki gösteriyor. İkincisi, burun akışını hızlandırıyor, burnun açılmasına yardım ediyor. Burnun iç kaplamasıyla temas eden virüs miktarını sınırlandırıyor.

gribe-iyi-gelen-bitki-cayi

Temiz havaya çıkmalısınız

Soğuk algınlığı virüsleri kuru koşullarda daha çok çoğalıyor. Kuru hava mukoza zarını kurutuyor ve burnunuzu tıkıyor ve boğazınızı tahriş ediyor. Odayı nemlendiren cihazlar, evinize nem sağlarken, uygun şekilde temizlenmediği takdirde ise evinize küf, mantar ve bakteri de saçacaktır. Cihazınızın içindeki suyu her gün değiştirin ve cihazınızı üreticinin talimatlarına göre temizleyin.

Gribe iyi gelen bitki çayları içebilirsiniz

Zencefil, papatya, ekinezya gibi şifalı bitkiler, evde grip tedavisinde hızlı ve kalıcı çözümler üretmektedir. Yüksek Topuklar’da gribe iyi gelen şifalı bitki çaylarının neler olduğunu paylaşmıştık, buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Grip ve öksürük ilaçlarına dikkat edin

Reçetesiz satılan burun açıcılar ve ağrı kesiciler bazı belirtileri hafifletse de soğuk algınlığını önlemiyor ya da hastalığını süresini kısaltmıyor. Bunların birçoğunun bazı yan etkileri var. Birkaç günden fazla kullanılırsa, belirtileri daha da kötüleştiriyor.

Uzmanlar, bu ilaçların 2 yaş altındaki çocuklar için tehlikeli olduğu konusunda hemfikirler. “Asetaminofen” etken maddeli ilaçlar önerilen miktardan fazla kullanılırsa ciddi karaciğer hasarına ya da karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Dozu aşmamak için reçetesiz aldığınız ilaçları kullanmadan önce prospektüslerini mutlaka okuyun.

Öksürük devam ediyorsa risklidir

Öksürüğünüz soğuk algınlığı belirtileriniz geçtikten sonra öksürüğünüz halen devam ediyorsa, doktora gidin. Ilık limonlu suyla boğazını yumuşatın ve evinizdeki havayı nemlendirin. Fakat bebeklere bal vermekten kaçının.

Antihistaminleri kullanabilirsiniz

Birinci kuşak (yatıştırıcı) antihistaminler öksürük, hapşırık, gözlerin yaşarması, burun akması gibi çeşitli soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardım ediyor. Sonuçları çelişkili olan ilacın yararı yan etkisinden daha ağır basıyor.

bobrek-taslari-banner