Pratik ve ekonomik yöntemlerle, evde diş beyazlatma mümkün. Bu yöntemleri düzenli uyguladığınız takdirde, dişlerinizin renginin açıldığını, lekelerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için derlediğimiz evde diş beyazlatma yöntemlerini güvenle kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin arzusudur. Ancak, sigara, çay, kahve gibi etkenler dişlerin zamanla sararmasına, dişlerde leke oluşumuna yol açar. Evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle dişlerinizi beyaz, parlak ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Karbonat ve adaçayı ile diş beyazlatma

Bir çorba kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı öğütülmüş adaçayı ve yarım limon kabuğu rendesini bir kasede karıştırın. Haftada iki kez bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Çilek ile diş beyazlatma

Çilek, diş yüzeyini onarır, plak oluşumunu önler. Aynı zamanda, zararlı bakterileri yok eder. Birkaç adet çileği ezerek püre haline getirin. Çilek püresiyle dişlerinizi fırçalayın. Asitli yapısı nedeniyle bu yöntemi haftada 2 defadan fazla uygulamayın.

Karbonat ile diş beyazlatma

En etkili diş beyazlatma yöntemlerinden biri karbonattır. Diş fırçanızı ıslatın ve karbonata batırın. 2 dakika boyunca dişlerinizi karbonatlı fırçayla fırçalayın. Ardından ağızını çalkalayın ve tükürün. Bu işlemi haftada bir-iki kez tekrarlayabilirsiniz. Karbonatın sık kullanımı diş minesine zarar verebilir.

Alternatif olarak, yarım limonun suyu ile 4 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Temiz bir bezi bu karışıma batırın ve dişlerinizi bezle ovun. 1 dakika kadar bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Karışımın asidik yapısı nedeniyle fazla bekletmemeye dikkat edin. Bu yöntemi, haftada 1 defadan fazla uygulamayın.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma

Muz kabuğu, potasyum, magnezyum ve manganez bakımından zengindir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla 2 dakika kadar ovun. Sonrasında ağzınızı suyla çalkalayın.

Diş beyazlatma için diğer yöntemler:

  • Her yemekten sonra dişlerinizi 2 dakika fırçalayın.
  • Kahve, şarap, sigara ve çay diş lekelerine yol açar. Diş beyazlatma için bunlardan kaçının.
  • 6 ayda bir kullandığınız diş fırçasını mutlaka değiştirin.
  • Çilek, elma, yoğurt gibi dişler için faydalı besinler tüketin.
  • Her gün 2-3 litre su içip dişlerinizi temiz tutun.
  • Kalsiyum bakımından zengin besinler tüketerek dişlerinizi güçlendirin.

Evde diş beyazlatma yöntemlerini öğrendiniz. Diş bakımı hakkında aşağıdaki yazılarımızı da okuyun:

Hamilelikte diş sağlığı hakkında öneriler

Dişlere iyi gelen muhteşem besinler

Diş hassasiyetine evde çözüm önerileri