Renklerle akıl-ruh dengesi ve bununla birlikte beden sağlığımızı büyük ölçüde iyileştirmek mümkün. Yaşam alanlarında hangi rengi seçmeliyiz konusu bu bakımdan önem taşıyor. Renklerin etkileri henüz bilimsel bir gerçeklik taşımıyor ancak psikolojik olarak kendimizi nasıl hissettiğimizi büyük ölçüde etkiliyor. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, ev dekorasyonunda renklerin etkileri hakkında bilgiler sunuyoruz.

Renk terapisinde size hitap eden üç rengi belirlemeniz gerekiyor. Bunlardan ilki en çok sempati duyduğunuz renk. Önünüze bir renk kartelası koyduğunuzda sizi çeken, kendinizi iyi hissettiren rengi saptayın. İkinci renk, sizi rahatlattığına inandığınız renktir. Üçüncüsü ise enerji düzeyini artıran ve size yaşam enerjisi verdiğine inandığınız renk.

Bu 3 rengi evde birbirini tamamlar biçimde kullanarak da kendi renklerinizden oluşan bir konsept yaratabilirsiniz. Aksesuarlar ve tekstillerle bu renklerin hakimiyetini sağlamak aslında o kadar zor değil. Dahası belli başlı sağlık problemleri için önerilen renkler de var. Onları daha yakından tanıyalım.

İştah kabartan kırmızı

Kırmızı renk, kan dolaşımını artırarak düşük tansiyondan yakınan kişiler için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca iştahı artırdığından özellikle çocuklu ailelerin mutfaklarında kullanabilecekleri bir renk olarak tavsiye ediliyor.

Kırmızının bilinen bir diğer özelliği de libidoyu yükseltmesi, bu sebeple yatak odalarında kırmızıyı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu gibi sorunlarınız mevcutsa ancak kırmızı renk sizi rahatsız ediyorsa tamamlayıcı olan gök mavisi ile atmosferi dengeleyebilirsiniz. Bu hem enerjinizi düzenler hem de kırmızının artılarından faydalanmanızı sağlar.

Korku ve depresyona karşı turuncu

Turuncunun sağlık üzerinde bir dizi etkisi mevcut. Öksürük, astım gibi şikayeti olan kişilere iyi gelebilir. Ayrıca organlar üzerinde de olumlu etkileri olduğu düşünülüyor.

Böbrek, mide, pankreas gibi organlara iyi geliyor. Menstrüal periyodu düzenliyor. Korku, yalnızlık ve depresyon tedavisinde öneriliyor. Özellikle yemek odaları için iyi bir renk tercihi olabilir.

Turuncunun tamamlayıcı rengi indigo mavisi. Sevmiyorsanız ya da daha çarpıcı bir görünüm yaratmak istiyorsanız bu rengin etkilerini indigo tonlarıyla hafifletebilirsiniz.

Yeşil rahatlatıyor!

Yeşil kan basıncını dengeleyerek beden ve ruh durumunuzda rahatlatıcı bir etki yapar. Kalp ve sinir sistemi üzerinde olumludur. Stres ve gerginliği alır. Yeşili hiç sevmiyorsanız tamamlayıcı rengi olan pembe ile sizin için uygun atmosferi sağlayabilirsiniz.

Mavi rahat uyumayı sağlıyor!

Mavi, iç dünyanızda yaşadığınız gelgitleri ve huzursuzlukları tedavi etmede birebir. Uyumadan önce etrafınızda bu tonların olması büyük ölçüde bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ateş üzerinde de iyileştirici etkisi olduğu düşünülen mavi aynı zamanda nefes alma ile ilgili sorunlara ve tiroid rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Zihin açıklığı veren sarı

Sarı tonlarının sinir sistemi üzerinde iyileştirici etkileri olduğu söyleniyor. Özellikle kronik yorgunluk ve halsizlik belirtilerini ortadan kaldırmak için birebir. Sarının sinir sistem dışında romatizmal rahatsızlıklar üzerinde de olumlu etkileri var.

Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan sarı, sigarayı bırakmak isteyenler için de iyi birer seçim olabilir. Diyet yapmaya çalışıyorsanız evde sarıya ağırlık verebilirsiniz. Çünkü iştahı da kapatıyor.

Beyin faaliyetlerini harekete geçirdiğinden çalışma odaları için de iyi bir seçim. Sarının tamamlayıcı rengi ise mor. Sarı tonlarını mor tonlarla kombinleyerek etkileyici bir tema yaratabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda renklerin etkileri hakkında bilgi sahibi oldunuz.