Sosyal sorumluluk projeleriyle toplum gelişimine katkıda bulunan Eti, bu yıl “Sarı Bisiklet” kamsapımında tüm Türkiye’de, ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet hediye ediyor!

Bugüne kadar dünyanın etrafında altı kez tur atacak kadar yol kateden Proje kapsamında bu yıl 2. El Bisiklet kampanyası ile atıl durumdaki bisikletler toplanıp yenilenerek ihtiyaç sahibi çocuklarla buluşturulacak.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de fiziksel aktiviteleri gündelik hayatın bir parçası haline getirmeyi hedefleyen Sarı Bisiklet Projesi, “Sağlık için Hareket, Hareket için Bisiklet” mottosuyla toplumu hareketli olmaya davet ediyor.

ETİ Sarı Bisiklet Projesi’nin dördüncü yılı hedefleri ve projelerini duyurduğu etkinlik çerçevesinde ETİ Sarı Bisiklet’in desteklediği Aktif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü 2017 Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması’nın sonuçları paylaşıldı. Araştırma, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van ve Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin 12 bölgesinde yüz yüze anket uygulamasıyla yürütüldü.

Türkiye’de 1.5 milyon atıl bisiklet bulunuyor!

Araştırma sonuçlarına göre, hanelerin yüzde 28’sinde bisiklet var ve bisikleti olan evlerin yüzde 36’sında hiç kullanılmayan en az bir bisiklet bulunuyor. Bu orana göre Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon atıl bisiklet bulunuyor. Ankete katılanlar arasında aktif olarak bisiklet kullananlar yüzde 9 oranında iken, bisiklet kullanmayı bilmeyenlerin oranı yüzde 37 seviyesinde. Toplumun yüzde 70’i yılda 1-2 kez bisiklet kullanıyor ya da hiç kullanmıyor.