Yaza girmeye sayılı günler kala Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul‘a estetik hakkında merak ettiklerimizi sorduk ve ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için tavsiyeler aldık. Keyifli okumalar diliyoruz.

Öncelikle sizi tanıyalım… Zekeriya Kul kimdir?

Plastik cerrahi uzmanıyım. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesinde Plastik Cerrahi ihtisasıma başladım. Uzmanlık eğitimim sonrası mecburi hizmetimi Van Devlet Hastanesinde ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde yerine getirdim. 2007 yılından beri İstanbul’da kendi kliniğimde hastalarıma hizmet veriyorum.

Türkiye’deki kadınların genel estetik kaygıları neler?

Estetik cerrahi toplumun beklentilerine göre şekillenen bir alan. Aynı zamanda estetik kaygılar da toplumun yapısı ile yakın içerisinde. Maalesef hastalarımızın birçoğunun özgüven eksikliği ya da çevrenin baskısı altında kaldığından dolayı estetik cerrahiye başvurduklarını görüyoruz. Okulda fiziksel kusuru alay konusu edilen bir çocuk hastamız da olabiliyor, vücudundaki bir şekil bozukluğundan dolayı eşi tarafından yadırganan hatta aile ilişkileri olumsuz şekilde etkilenen kadın hastamız da. Belki de yaptığımız işin en güzel tarafı hastalarımıza kazandırdığımız özgüven ile birlikte onların hayatlarında pozitif değişimler yaratmak. Estetik kaygılar ne olursa olsun, eğer altında ciddi bir psikolojik sorun yatmıyorsa yaptığımız estetik ameliyatlar hastalarımızın kaygılarını gidermede yeterli geliyor.

Operasyonlar sonucunda mutsuz veya pişman olan hastalar oluyor mu?

Operasyon sonrası mutluluğu ya da mutsuzluğu belirleyen iki önemli faktör var. Bunlardan birincisi hastanın beklentileri diğeri ise cerrahi başarı. Çok başarılı olmasına karşın hasta beklentileri gerçekçi olmadığı için mutlulukla sonuçlanmayan bir ameliyat sonucu da olabilir veya beklenmedik bir komplikasyondan dolayı ameliyat sonucu beraberinde mutsuzluğu da getirebilir. Bu yüzden bir estetik ameliyatın mutluluk ile sonuçlanması için cerrahın hasta beklentisini iyi anlaması, gerçekçi bir beklenti içinde olmayanların beklentilerini doğru bir noktaya çekmesi ya da bu ameliyatı gerçekleştirmemesi gerekir. Örneğin meme büyütme ameliyatı olmuş hiç bir hastamın mutsuz olduğunu görmedim ama ameliyattan önce beklentilerinin doğallıktan yana olduğunu söyleyip, ona göre plan yaptığımız bir burun estetiği hastasının ameliyat sonucu çok başarılı olmasına karşın, “burnum daha kalkık, hatta bakıldığı zaman estetikli olduğu anlaşılsın” diyerek ameliyattan sonra tekrar geldiğine şahit oldum. Bu yüzden ameliyat öncesi dönemde planlama, konuşma, beklentileri tam olarak anlama büyük önem arz ediyor.

En çok hangi estetik operasyon için size başvuruyorlar?

ISAPS yani uluslararası estetik plastik cerrahi derneği verilerine göre bu yıl da en çok tercih edilen estetik ameliyat; meme büyütme ameliyatı oldu. Hasta memnuniyetinin çok yüksek olması bunda en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ülkemizde burun estetiği trend özelliğini korumaya devam ediyor. Son dönemlerde ise yüz gençleştirme ameliyatlarına olan talebin gitgide arttığını görüyoruz. Bunun nedeni olarak ise denenmiş ameliyatsız yöntemlerin etkili olmadıkları için popülerliklerini yitirmesi ve yeniden cerrahiye dönüş olduğunu söyleyebiliriz.

Erkeklerin estetik ameliyatlara ilgisi nasıl? Erkek hastalarınız oluyor mu?

Son yıllarda erkeklerin de estetik cerrahiye yoğun taleplerinin olduğunu görüyoruz. Gene burun estetiğine yoğun talep varken beraberinde jinekomasti (erkeklerde büyük meme görünümü) ve liposuction ile vücut şekillendirme ameliyatlarına da erkekler tarafından yoğun ilgi olduğunu görmekteyiz.

Gençlerin ve orta yaşın istekleri ve şikayetleri farklıdır. Biraz bunlardan bahseder misiniz?

Ülkemizde kadınlar arasında yaş grubuna göre estetik ameliyat talepleri farklılık gösteriyor. Gençlerde burun estetiği ve meme büyütme ameliyatı ön planda iken ileri yaşlarda liposuction, karın germe gibi vücut şekillendirme ameliyatlarının daha fazla gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Doğum sonrası karın bölgesinde sarkıklıklar, yaş ilerledikçe fiziksel problem olmaya başlayan büyük göğüsler ya da yüz-boyun bölgesinde ortaya çıkan sarkıklıklar ileri yaşlarda daha çok bu bölgelere yönelik cerrahi işlemleri gerçekleştirmemize neden oluyor.

Estetik müdahalelerde karşı olduğunuz bir şey var mı?

Bir estetik cerrah olarak yıllardır en çok üzerinde durduğum konu, estetik ameliyatları anatomik yaklaşım içerisinde gerçekleştirmek. Bu elbette cerrahın tecrübesine bağlı bir durum.  Anatomik yaklaşım içerisinde gerçekleştirilen ameliyatlarda hem doğal yapılar maksimum seviyede korunmuş oluyor hem de ameliyatlara bağlı komplikasyonlar minimum seviyeye düşürülmüş oluyor. Aynı zamanda ideal anatominin tanımına uygun belli sınırlar içerisinde kalarak ameliyatları gerçekleştirmek hem daha doğal sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor hem de daha güvenli bir ameliyat sonrası süreç yaşanmasını sağlıyor. Estetik ameliyatlarda sınırları bilmek, ona göre isteklerde bulunmak ve ona göre cerrahi teknik uygulamak gerekiyor. Dolayısıyla burada hem cerraha hem de hastaya büyük görev düşüyor.

Yüksek Topuklar okuyucularına vermek istediğiniz bir tavsiye var mıdır?

Her zaman hastalarıma ve buradan tüm okuyuculara tavsiyem, estetik cerrahiden mutluluk elde etmek istiyorsanız, isteklerinizi en gerçekçi şekliyle dile getirin, plastik cerrahınıza sorularınızı mutlaka sorun, gerektiği zaman birden fazla ameliyat öncesi görüşme yapın, ameliyata ait artılar ve eksiler konusunda kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderin.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul’a verdiği faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.