Adetin 40 yaş öncesi kesilmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Bunun sonucunda osteoporoz ve felç tarzında ciddi problemlere yol açabilir.

Yapılan araştırmalara göre ABD’de menopoza girme yaşı 52’yken bu yaş ortalaması Avrupa’da 50’ye düşüyor. Ülkemize bakacak olursak bu ortalama 46-47 yaşlara kadar gerileyebiliyor. Ayrıca ülkemizde her 100 kadından 3’ü erken menopozla karşı karşıyadır.

Erken menopoza sebep olan şeyler nelerdir ? Yuksek Topuklar olarak bunları sizin için sıraladık.

Aileden gelen (genetik) faktörler

Bireyin annesinin menopoza girme yaşı bir etkendir. Eğer erken menopozun altında yatan tıbbi geçerli bir sebep yoksa bu faktör genetik olabilir.

Hareketsiz bir yaşam

Hareketli bir yaşamdan uzak olmak ve sürekli hareketsiz günler geçirmek de erken menopoza sebep olabiliyor. Hareketsizlik sonucu vücutta biriken toksinler adet düzeninize zarar veriyor. Hareketli bir yaşamda ise kalp hızımız artarak vücuda daha fazla oksijenli kan pompalıyor. Ve bu da kandaki toksin miktarının dışarı atılmasını sağlıyor. Ayrıca terlemek de toksin atmak için harika bir yöntemdir. Haftada ortalama 3 gün mutlaka egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

 

 

Vücutta D vitamini eksikliği

Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği bulunan kadınların daha erken menopoz riskiyle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. D vitamin değerleri normal seviyede olan kadınların erken menopoza girme riskleri %18 dah azdır. Peki D vitamini nasıl alınır. En doğal yolla güneşlenmek vücudunuzun D vitamini depolamasına yardımcı olacaktır. Eğer bu yeterlı gelmiyorsa alacağınız D vitamini takviyeleri de işinize yarayacaktır.

Sigara İçmek

Uzun süreli sigara kullanımında her 20 kadından 2’si için erken menopoz riski vardır. Sigaranın içinde bulunan bir madde yumurtalıklara zarar vererek erken menopoza neden olur. Ayrıca doğurganlık üzerinde de negatif etkileri bulunmaktadır. Sigaradan uzak durmak bu riski minimum seviyeye indirecektir.

 

Çok Zayıf ya da Çok Kilolu Olmak

Çok zayıf veya çok kilolu olmak da erken menopoz sebepleri arasındadır. Çok zayıf kişierde östrojen hormonu az salgılandığından adet düzensizlikleri ve erken menopoz gibi sorunlar olabilir. Çağımızın belası obezite de vücudumuzun her noktasına ayrı zararlar verdiği gibi erken menopoz durumuna yol açabilir.

Stres

Stres de bir çok hastalığa sebep olduğu gibi menopoza da erken girmeye neden olabilir. Stres sonucu vücudun biyolojik yapısı bozularak salgılanan hormonlar değişime veya azalmaya uğrar. Bunlar da erken menopoza girmenize yol açabilir.

Kalsiyum Eksikliği

Yapılan araştırmalarda kalsiyum oranı dengeli olan kadınlarda erken menopoz %14 oranında daha az görülmüş. Bundan dolayı kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek ve makul miktarda güneşe maruz kalmak erken menopozu etkileyici şeyler arasındadır. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur.

 

Kimyasal Maddeler

Maalesef kimyasal maddeler artık hayatımızın her noktasında karşımıza çıkıyor. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, kullandığımız kozmetiklere kadar birçok şeyin içinde kimyasallar mevcut. Ve bu kimyasallar da vücut dengemizi bozarak bizler erken menopoza sürükleyebiliyor. Kullandığımız şeylerim ve yediğimiz yiyeceklerin mümkün olduğunca kimyasaldan uzak olduğuna dikkat etmeliyiz.

Vejetaryen Diyetler

Vejetaryen beslenen kişilerde genellikle erken menopoza rastlanıldığı görülmektedir. Bunun sebepleri arasında süt ve süt ürünlerinin kullanılmamasından kaynaklı D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Beslenme şeklimiz de menopozun durumunu etkileyen durumlar arasındadır.