kadinlarin-aldatilmasi

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde ne düşünürsünüz? Hemen ayrılma kararı mı alırsınız yoksa durumu sakince değerlendirmeyi tercih edersiniz? Ebeveyn Koçu ve Terapist Talyaa Vardar ile görüştük; kadınların aldatılmasında şaşırtıcı detaylar öğrendik, şimdi siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularıyla paylaşıyoruz.

Danışanlarımdan birisi anne olduğu ilk aylarda, daha lohusa hormonları vücudunda dalgalanırken, kocasının kendisini aldattığını öğrendi. Danışmak için bana geldiğinde, ilk sorum: yasal haklarını biliyor musun oldu… Ayrılmayı düşünün ya da düşünmeyin, işin içine çocuk girmişse böyle bir durumda kendiniz ve çocuğunuz için yasaları iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu sizin süreçteki adımlarınızı da gözden geçirmenize destek olur.

Maalesef Türkiye’deki gidişattan nasibini alan ahlak erozyonu, ailenin bütünlüğünü de tehdit eder bir biçimde, saat gibi kadının aleyhine işliyor. Türk erkeğinin hak edilmemiş bir biçimde şişirilen egosu, son yıllardaki ahlaki erime ile daha bir saatli bomba gibi, nereden patlak vereceği belli olmuyor. Öyle bir hal aldı ki artık yiğidin malı meydanda şeklinde bir yaklaşım söz konusu, Türk erkeği salına salına aldatıyor. Niye saklasın ki, neredeyse yozlaştıkça alkış alır halde…

[quote_center] Bir kez aldatan erkek bir daha yapabilir![/quote_center]

Karısı da gitmiyorsa ahlak, erdem, ailenin bütünlüğü, çocukların sağlıklı büyümesi, bunlar Türk erkeğinin egosunun sınırları içine giremiyor. Ego ne kadar şişikse, duygusal zeka o kadar düşüktür. Türk kadını şekilci kriterlerle kendisine düşük duygusal zekalı adamı eş olarak seçip sonra da ondan kendi ideallerine uygun bir evlilik beklerken, üstelik de doğum gibi her iki tarafın da mesaisini gerektiren bir paylaşım halindeyken, ödülü eşinin başka kadınlarla olduğunu öğrenmek oluyor. Hadi neredeyse para verip beraber oldu diye dahi erkeğin sırtı sıvazlanır hale geldi, Türklüğün şanındanmış gibi… Halbuki bunun nesi özel, dünyanın her yerinde birileri birileriyle beraber oluyor, bunu bile Türk erkeğinin şanına mal etmek biraz komik oluyor. Bir de kötü haberim var: genellikle bir kez aldatan erkekler, ilişki masaya yatırılmamışsa ve kadın durumu kabullenmişse, aldatmayı bir spor haline getiriyorlar… Kendine saygısı olan ve çocuğunu düzgün bir ortamda yetiştirmeyi düşünen kadınlar bu konuyu ciddi ve düzgün biçimde ele alıyorlar. Bazen ilişki terapisine veya koçluğa gitmek işe yarıyor; bazen de yollar ayrılıyor.

Kadın hamile kaldığı andan itibaren çocuğuna bakmasını ve onu beslemesini sağlayacak hormonlar harekete geçiyor. Erkekte ise maalesef bu hormonlar yok. O nedenle iş, erkeğin duygusal zekasına kalıyor. O da yoksa, kadının akıllı olması ve belki de bir karar vermesi lazım. Razı mı olacak, güçlü mü? Ne olursa olsun, kadın güçlü olmalı. Hem kendisi için hem çocuğu için. Peki, nasıl?

  • Bir kere, sallanan bir ilişkideyseniz mutlaka kendinize ait bir geliriniz olmalı, araştırmalar kendisine ait geliri olan kadınların aldatılma oranının daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Bazı soruları dürüstçe cevaplayın: İlişkiniz güçlü bir ilişki mi? Eşiniz beraber yaşlanmayı hayal ettiğiniz kişi mi?
  • Uçaktan atlarken paraşütünüzü açma deneyi yapsanız, eşinize kendinizi teslim eder misiniz? Yani,Türkçe’si eşiniz güvenilir bir adam mı?

kadinlarin-aldatilmasi-2

  • Eşinizi seviyor musunuz? Neden? (Eşinizin size sağladığı imkanlar daha cazip geliyorsa, bu sizi güçlü kadın kategorisine koymaz, siz bir alış-veriş ilişkisindesiniz demektir, o zaman da söyleyecek bir sözünüz olamaz…Ticarette pek çok şey mübahtır)
  • Çocukla beraber ilişkinin yeni bir dengeye oturması gerekir, bunu başarabilen çiftlerin ilişkisi güçlenir, başaramayanlarınki çatırdar. İlişkinizi canlandırmanın yolları var mı? Bazen kadınlar doğum sürecinde ve sonrasında haklı olarak kendilerini bebeğin büyüsüne kaptırıyor. Bebek de zaten ilk bir yıl anneye bağımlı. O nedenle, erkek kendisini fazlalık gibi veya gereksiz hissedebiliyor. Eşinizi olaya müdahil etmeye çalıştınız mı? (Yargılamadan, eleştirmeden bunu yapabiliyor musunuz?) Kendisini terk edilmiş hisseden taze babalarla da epey çalıştım.
  • Kendinize yatırım yapın! Hiç bir zaman “evdeki sandviç” “evde var bir” tarzında bir kadın olmayın. Bu hem eşinizi hem ilişkinizi rehavete sürükler. Kendinizi sürekli yenileyin (kuaföre gitmekten çok daha fazlasından bahsediyorum, kendi kişisel gelişiminize zaman ayırın ve yatırım yapın). Kadınlar tanıyorum, tek taşa eğitimlerinden daha fazla değer veriyorlar. Sonra gençlik yıllarının güzellikleri geçince, ellerine kalan bir adet tek taş yüzük oluyor maalesef… İçi boş geçirilmiş yıllar ve boş bir zihin çekici değildir.
  • Kendinize eziyet etmeyin. Psikolojik desteği ihmal etmeyin (hem kendiniz hem çocuğunuz için), danışabileceğiniz hem akıllı hem güvenilir arkadaşlar ve uzmanlar bulun. Bu süreci yalnız atlatmak zorunda değilsiniz.

Flow Coaching Akademik Direktörü, Ebeveyn Koçu ve Terapist Talyaa Vardar’e katkıları için teşekkür ederiz.

erkekaldatma