Aldatmak, erkeklerin genlerinde mi var? Erkekler neden birlikte oldukları, seviyorum dedikleri kadını aldatılar? “Böyle gitmez ama git” kitabının yazarı Candan Ünal, erkekler neden aldatır diye içimizi kemiren soruya cevap veriyor; özel haberimizi hemen okuyarak bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Erkeklerin kadınlardan daha fazla aldattığı araştırmalar sonucunda ortada olduğu için, kadınların aldatılma konusunda daha mağdur olduklarını söyleyebiliriz. Her erkek aldatır diye bir kural elbette yok ama asıl aklı meşgul eden soru, erkekler neden aldatır?

Psikoloji araştırmaları ve psikologlar, erkeklerin üreme içgüdülerinin çok yüksek olduğunu ve bilinçaltında çokeşliliğe kodlanmış olduklarını söylüyor. Üremek için sevişen erkek, birden fazla kadını dölleme dürtüsüne sahip ve bu yüzden seksi ihanet gibi değil, gereklilik gibi görüyor.

Biyoloji ve evrim bu gerçekliğin altını bu kadar net biçimde çizerken, erkeklerin toplumsal değişiminin gerekliliği olan tek eşliliğe bilinçaltında bir çeşit karşı çıkış olarak aldattığını söylemek mümkün görünüyor.

Diğer yandan, pek çok insan eline geçen fırsatları değerlendirmekten yanadır. Bunu hem kadın, hem erkek için düşünebilirsiniz. Bir nevresim takımı alana, ikincisi bedava kampanyası veya fondöten alana rimelin bedava verilmesi bir kadını ne kadar cezp ediyorsa; bir kadınla daha sevişebilme fırsatı bulan erkeklerin pek çoğu bunu kaçırmıyor.

Erkeklerin aldatma sebepleri arasında elbette egolarını tatmin etme ve kendilerini bir biçimde var etme çabaları da sayılabilir. Sadece cinsel arzuyu tatmin etmekten biraz daha fazlası var bu işin içinde gibi duruyor.
Bir kadın tarafından beğenilen erkek, öncelikle hala beğenildiği için gurur okşanıyor ve özgüveni tazeleniyor. Ayrıca bir mücadeleyi kazandığını düşünüyor. Başka bir kadınla daha ilişki kurabilmek, onun var oluşuna bir değer ekliyor. Size göre saçma gelebilir ama bilinçaltı ve ego öyle karışık ki!

İnsanın doğasında yasak olanı istemek ve bunu şiddetle uygulamak var. Adem ve Havva’nın yasak elmayı yemesiyle başlayan insanlık macerasına göz attığınızda, insanın doğasında yasaklanan şeyi yapmak olduğunu fark edebilirsiniz.

Aldatmanın en sık rastlanan sebeplerinden biri de, rutin olandan sıkılmaktır. Hep aynı tarzda, hep aynı biçimde, aynı kadınla sevişmek, erkekler için bir süre sonra cazibesini yitiriyor. Yeni bir koku, yeni bir ten, yeni bir bedeni keşfetmek heyecan verici geliyor.

Aldatmayan erkekleri var olduğu gibi, aldatan kadınların da varlığını unutuyor değilim ama erkeklerin aldatma oranı daha yüksek olduğundan, genellemeyi erkeklerin üzerinden yapmak daha doğru tanımlamalar yapmayı sağlıyor. Belki bir başka yazıda kadınların neden aldattığını inceleriz.