Enerjinizin düşmesine neden olan 5 yiyecek

Gün içinde enerjinizin yüksek olmasını etkileyen birçok faktör mevcut. Düzenli ve kaliteli uyku, egzersiz yapma, stres gün içinde hem ruh halinizi hem de enerjinizi etkiler. Beslenme de bu faktörlerden biridir. Bazı besinler enerjinizi yükseltirken bazıları enerjinizin düşmesine neden olur. İşte enerji düşüren besinler

Şeker ve şekerli yiyecekler

Gün içinde enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde şekerli yiyecekler yerine sağlıklı alternatifler tercih etmelisiniz. Çünkü, şeker içeriği yüksek besinler kan şekerinde hızlı dalgalanmalara ve enerjinizin düşmesine neden olur.

Pratik ve sağlıklı atıştırmalık tarifleri için TIKLAYIN!

İşlenmiş paket gıdalar

Sağlıklı karbonhidratlar, enerji kaynağı bakımından zengindir. Ancak beyaz ekmek, makarna ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar daha az lif içerirler ve hızlıca sindirilip emilirler. Bu durumda, kan şekerinde ani değişikliklere ve enerji seviyesinin düşmesine neden olur.

Kahve

Kahve, çok faydalı bir besin. Kafein içeren kahve, yorgunluğu gidererek enerji ve beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir iyileşme sağlar. Ancak, düzenli olarak kahve içen insanın vücudu buna alışır ve zamanla kahvenin olumlu etkileri azalır. Günde en fazla 4 fincandan fazla tüketilen kahve uykunuzun kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve enerjinizi düşürebilir.

Kahvenin süper faydalarını öğrenmek için TIKLAYIN!

Aşırı yağlı yiyecekler

Fast food, kızartma gibi aşırı yağlı yiyecekler günümüzde çok fazla tüketilmekte. Yüksek yağ ve düşük lif içeren bu yiyecekler, hem sindirimi yavaşlatır hem de enerji veren besinlerin emilimini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda, yarattığı şişkinlik yemekten sonra halsiz hissetmenize sebep olur.

Alkol

Rahatlatıcı etkisi ile bilinen alkol, sanılanın aksine uyku kalitesini ve süresini azaltır. Ertesi sabah kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize neden olur ve gün içinde enerji seviyenizin yükselmesini engeller.

Enerji düşüren besinleri öğrendiniz.

Yorum Yapın